عکس از دویچه وله/ ادی راما، نخست وزیر البانیا
عکس از دویچه وله/ ادی راما، نخست وزیر البانیا

نخست وزیر البانیا با ایجاد اردوگاه‌های بزرگ به هدف نگهداری پناهجویان در کشورش مخالفت کرد. پیش از این، اتحادیه اروپا گفته بود که به هدف مبارزه با بحران مهاجرت، مراکز پذیرش اولیه در این کشور ساخته شود.

ادی راما، نخست وزیر البانیا در گفت‌و‌گو با روزنامه "بیلد" آلمان روز (چهارشنبه) گفت که نمی خواهد در قلمرو کشورش، مراکز پذیرش پناهجویان ایجاد گردند. راما اضافه کرد: «ما هرگز چنین اقامت‌گاه را برای مهاجران از سوی اتحادیه اروپا نمی پذیریم.»

نخست وزیر البانیا همچنان علاوه کرد که "هرگاه به این معنا باشد، مردم ناامید را مثل زباله‌های سمی که هیچ کسی نمی‌خواهد، در محلی انبار کند"، کشورش چنین کمپ‌هایی را برای مهاجرین نمی‌خواهد.

به بیان راما، کشورش همیشه آماده است که سهم مناسبی را در اتحادیه اروپا به عهده بگیرد، اما به این معنا نباید بود که مشکلات همه را این کشور به تنهایی به دوش بکشد.

نخست وزیر البانیا در بخشی از سخنان خود علاوه کرد: «این می‌تواند یک راه حل خطرناک باشد که [فرض شود] البانیا به عنوان موج شکن در برابر پناهجویانی قرار بگیرد که در تلاش رسیدن به اروپا اند.»

پیش از این گزارش‌ها مبنی بر احتمال انجام مذاکرات میان سران کشورهای اروپایی روی چگونگی عضویت البانیا و مقدونیه در این اتحادیه مطرح شده بودند. حالا این مقام البانیا اذعان کرده است، کشورش حاضر نیست که حتی در برابر عضویت‌اش به اتحادیه اروپا، ایجاد چنین مراکز را در قلمرو خود بپذیرد.

گفته می‌شود که به تازگی انتونیو تاجانی، رئیس پارلمان اتحادیه اروپا ایجاد دو مرکز پذیرش پناهجویان و مهاجرین را در بالکان پیشنهاد کرده است. از منظر رئیس پارلمان اروپا، یکی از مراکز در البانیا و دیگرش در مقدونیه ایجاد گردد. شماری از کشورهای اروپایی توافق کرده اند که مذاکرات روی چگونگی عضویت البانیا و مقدونیه به اتحادیه اروپا آغاز گردد.

 

در همین زمینه