عکس از آرشیف دویچه وله/ شماری از معترضان در شهر بروکسل بلجیم دست به اعتراض زدند.
عکس از آرشیف دویچه وله/ شماری از معترضان در شهر بروکسل بلجیم دست به اعتراض زدند.

شماری از معترضان در شهر بروکسل بلجیم گردهم آمده و در مخالفت با قانون تازه مهاجرت این کشور دست به راه پیمایی زدند. براساس این قانون، خانواده‌هایی که درخواست پناهندگی شان رد می‌شود، به "مراکز بسته اخراج" انتقال میابند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه از بروکسل، حدود ۲۵۰۰ نفر روز گذشته (چهارشنبه) در این شهر دست به تظاهرات زدند. آنان در برابر قانون تازه مهاجرت بلجیم به ویژه علیه نگهداری کودکان پناهجو در "مراکز بسته" اعتراض کردند. در میان معترضان که اعضای خانواده ها به ویژه کودکان نیز شامل بودند، شعار می‌دادند که "ما کودکان را حبس نمی‌کنیم."

پولیس این شهر رقم مظاهره کنندگان را ۱۵۰۰ نفر عنوان کرده است اما برگزارکنندگان از حضور ۲۵۰۰ تن در این گردهم‌آیی سخن گفته اند.

بر مبنای قانون جدید مهاجرت، پولیس می‌تواند افرادی را که بررسی پرونده پناهجویی شان به گونه قانونی تمام شده و در معرض اخراج از این کشور قرار دارند، به "مراکز بسته اخراج" انتقال دهد. 

افراد زیرسن در "مراکز بسته اخراج" نگهداری می‌شوند

قانون تازه مهاجرت روز شنبه گذشته به اجرا درآمد. این قانون سبب اوج گیری اعتراض‌های جدی در بلجیم شده است. شماری از انجمن‌ها، سازمان های غیردولتی و جناح سیاسی چپ بلجیم، مخالفت شان را با این قانون اعلام کرده اند. زکیه خطابی همکار با رئیس حزب ترقی‌خواه (اکولو) خطاب به شارل میشل، نخست وزیر بلجیم گفته است که کنوانسیون سازمان ملل برای حقوق کودکان را رعایت کند.

به دنبال محکوم شدن بلجیم از سوی دادگاه حقوق بشر اروپا، این کشور روند بازداشت کودکان را در سال ۲۰۰۹ متوقف کرده بود. در اقدام تازه حکومت بلجیم، ۲۸ عضو چهار خانواده در یک مرکز نگهداری استینوکرزیل، در نزدیکی میدان هوایی زوانتم انتقال یافته اند. یکی از این خانواده‌ها از صربستان می‌باشد و تقاضای پناهندگی‌اش رد شده است. خانواده صربستانی که ظاهراً پرونده پناهندگی‌اش بسته شده، متهم است که بارها خواسته از "محلات باز پناهندگان" فرار کند.

این تاسیسات برای خانواده‌هایی در نظر گرفته شده اند که در معرض اخراج به کشورهای شان قرار دارند.

همزمان، حکومت بلجیم اعلام کرده است که کنترول شدید را در مسیرهای ترانزیت مهاجرین از یک کشور به کشور دیگر عملی می‌کند. وزارت داخله این کشور بیان کرد که واحد های ویژه در مسیر خط آهنی که منتهی به شهر بروکسل می شود به ماموریت گماشته می‌شوند.

 

در همین زمینه