انگلا مرکل، صدر اعظم آلمان درجریان  نشست اعضای پارلمان این کشورسخنرانی می‌کند.
انگلا مرکل، صدر اعظم آلمان درجریان نشست اعضای پارلمان این کشورسخنرانی می‌کند.

صدراعظم آلمان فدرال یک راه حل مشترک در مسأله مهاجرت را برای آینده اتحادیه اروپا سرنوشت‌ساز خواند. او در عین زمان آشوب ها در تظاهرات راستگرایان در شهر کمنیتس را محکوم کرد.

انگلا مرکل صدراعظم آلمان روز چهارشنبه در اجلاس پارلمان فدرال در برلین گفت: «در این رابطه [بحران مهاجرت] تا کنون راه حلی نیافته ایم.» به قول مرکل این چالش بزرگتر از بحران مالی و بحران واحد پولی یورو است که ده سال پیش در اروپا آغاز شده بود.

مرکل از تصامیم و عملکرد های انفرادی و پارچه پارچه شدن اروپا در این زمینه هشدار داد. او گفت: «اگر اروپا بگوید که ما به دور خود به اصطلاح چهاردیواری می سازیم و اینکه در همسایگی ما چه اتفاقی می افتد برای ما اهمیت ندارد، اشتباه خواهد بود.»

صدراعظم آلمان به منظور مبارزه در برابر عوامل فرار مردم از کشورهای شان پیشنهاد کرد که در افریقا سرمایه گذاری بیشتر صورت بگیرد. او گفت: «افریقا یک قاره بسیار خوب است، یک قاره جوان، قاره ای با بازار های آینده.» مرکل افزود که حالا مسأله بر سر آنست که همکاری های سابق در امور انکشافی به یک رشد واقعی اقتصادی مبدل ساخته شود.

نارضایتی ها باید رفع گردند

مرکل در سخنرانی اش در پارلمان با اشاره به رویداد های شهر کیمنتس، آشوب ها در جریان تظاهرات دست راستی ها را به شدت محکوم کرد. او گفت که "خشم مردم را درک می‌کند، اما این نمی‌تواند بهانه ای برای تظاهرات تحقیرآمیز باشد". صدراعظم آلمان افزود: «نه توجیه و نه هم دلیلی برای نفرت پراکنی، شعار های نازی و حمله بر انسان های وجود دارد که ظاهر دیگری دارند.«

مرکل همچنان گفت از اینکه عاملان "جنایت های سنگین" در این اواخر، در چندین مورد پناهجویان بوده اند، "متأثر است". به گفته وی بسیاری از مردم با استفاده از حق شان، که در قانون اساسی تسجیل شده است، خشم خود را نشان می‌دهند. صدراعظم آلمان تأکید کرد: «ما به عنوان سیاستمداران مسئول هستیم تا این موضوع را جدی بگیریم.» 

مرکل یادآور شد: "این را درک می کنم که مردم از این بابت خشمگین می شوند که در رویداد کیمنتس در جمع مظنونان یک مهاجری است که باید از آلمان قبلاً اخراج می‌گردید". او علاوه کرد در این زمینه باید نارضایتی ها رفع ساخته شوند و حکومت در این راستا قاطعانه گام بر‌می‌دارد.

در شهر کیمنتس آلمان در پایان ماه آگست امسال یک مرد جوان به ضرب کارد کشته شد. متهمان این رویداد از کشور های سوریه و عراق اند. این واقعه تظاهرات زیادی از جمله از سوی گروه های راستگرا را در این شهر سبب شد، که قسماً به خشونت منجر گردیدند.

منبع: دویچه وله


 

در همین زمینه