داخل کمپ بیرا در بیهاج بوسنیا Photo: Help Now
داخل کمپ بیرا در بیهاج بوسنیا Photo: Help Now

گروهی از مددرسانان سوئیسی در اخیر ماه دسمبر سال گذشته به بوسنیا و هرزگوینا رفتند تا برای مهاجرین و پناهجویان کمک رسانی کنند. اشتیفن دیتریش، یکی از این فعالان وضعیت هزاران مهاجر را نگران کننده می‌خواند. مصاحبه دویچه وله را با این مددرسان اینجا بخوانید:

دویچه وله: شما همراه با یک انجمن بشردوستانه سوئیسی موسوم به شبکه پناهندگی و سازمان "حالا کمک کنید" کمک های مالی و بشردوستانه را جمع کردید و در ماه دسمبر به بوسنیا هرزگوینا رفتید. شما پناهجویان و مهاجرین را در اردوگاه ولیکا کلادوشا از نزدیک دیدید که در یک فابریکه غیرفعال نزدیک بیهاج و یک اردوگاه سالاکووچ در شهر موستار زندگی می‌کردند. وضعیت این کمپ ها و زندگی ساکنین در آنجا چگونه ا ست؟

اشتیفن دیتریش: در میرال نزدیک ولیکا کلادوشا ۶۹۰ تن که شامل ده زن و کودک می‌شوند، زندگی می‌کنند. دیگران را عمدتاً مردان جوان تشکیل می‌دهد. آنها در چپرکت‌های دو منزله می‌خوابند و در اطراف آن کمپل‌های را آویزان کرده اند تا برای خود حریم خصوصی را ایجاد کنند. از تشناب‌های پلاستیکی استفاده می‌کنند. در حالی که میتوان پاک تر و بهتر آن را تنظیم نمود، ولی کثیف و سرد است. وضعیت دشوار است، من نمی‌توانم آن را فاجعه بنامم اما هنوز هم انسان‌ها در فضای باز می‌خوابند. حفظ الصحه خیلی ضعیف است و داکتران در حالی که باید روزانه از آنجا دیدن کنند، اما نمی‌آیند. آن‌ها تنها در زمان خاص می‌آیند و نمی‌توانند خوب انگلیسی صحبت کنند. وضعیت نسبت به تابستان گذشته، بهتر است.

وضعیت در اردوگاه‌های دیگر هم بد است؟

فابریکه مخروبه بیرا در بیهاج یک سالون کلان تاریک دارد که مملو از انسان‌های آزرده و انبار زباله می‌باشد. شماری می‌گویند که ۱ هزارو ۷۰۰  تن در آنجا زندگی می‌کنند و برخی هم اظهار می‌کنند که ۲۱۰۰ نفر. در داخل فابریکه شما کانتینرها و خیمه‌هایی را می‌بینید که در آن مهاجرین زندگی می‌کنند. سازمان بین المللی مهاجرت برایم گفت که از میان ۲۰۰ کانتینر، ۳۷ دانه آن بدون وسایل گرم کننده اند که ما برای آنان بخاری خریدیم و تسلیم شان نمودیم. ما برای سازمان صلیب سرخ مایکروویو خریدیم تا آنان غذای خود را گرم کنند. به نظر می‌رسد غذا به اندازه کافی وجود ندارد. آنانی که پول دارند، می‌توانند از دوکان‌ها غذا خریداری کنند. ما توانستیم که مقدار زیادی دستکش، جوراب، کفش، کلاه، جاکت، پطلون، پوشاک کودک، غذا و تجهیزات بهداشتی را جمع آوری کنیم و برای شان بدهیم. تشناب ها بند شده، کثیف اند و کثافات در هر طرف به نظر می‌رسد. یکی از مهاجرین در بیرا با آب سرد حمام می‌کرد و آنجا آب گرم موجود نبود. مردم در تلاش است که وضعیت را بهتر نمایند اما هنوز هم خوب نیست. هنگامی که ما آنجا بودیم، بسیاری مردم در چمن یخ زده می‌خوابیدند. بسیاری انسان‌ها را می‌دیدیم که صحت مند به نظر نمی‌رسیدند.

   Photo Help Now

شما با مهاجرین و پناهجویان صحبت کردید، آنها با این وضعیت چگونه کنار می‌آیند؟

آنها تقریباً خوشبین اند. ما یک شخص را ملاقات کردیم که به بوسنیا هرزگوینیا شش مرتبه برگشته بود و یکی دیگر را دیدیم که ۱۸ بار. آنها هنوز هم برای آینده خوش‌بین بودند و باور داشتند که سرانجام به غرب اروپا خواهند رسید. برای ما در ویلیکا کلادوشا گفته شده که در هر شب، دست کم صد مهاجر تلاش می‌کند که از مرز عبور کند. از این میان  ۷۰ تن آنان برگشته و حدود سی نفر دیگر آنان با عبور از کرواسیا و سلوانیا خود را به ایتالیا می‌رسانند. بسیاری آنان امیدوار اند که این موضوع من را متعجب می‌کند.

دلایل آنان چیست که در تلاش فرار به غرب اند؟

یک گروهی از مصری‌ها بودند که به دلیل نشر مطالب انتقادی بر ضد دولت، با پولیس کشورشان مشکل داشتند. یک گروه دیگر از مراکش بود که در جستجوی زندگی بهتر بودند و یا هم یک حلقه دیگر که از ایران نظر به دلایل سیاسی فرار کرده بودند. شهروندان پاکستانی هم بخاطر چالش اقتصادی و یا هم جنگ ترک وطن کرده بودند. می‌دانستم که مهاجرین افغان، سوریایی و عراقی هم در آنجا حضور دارند اما برایم دیدن شهروندان مصر و هندوستان تعجب برانگیز بود. همه آن‌ها امیدوار بودند که وضعیت تغییر می‌کند و سرانجام قادر به عبور از مرزها خواهند بود.     Photo Help Now

برداشت شما از باشندگان محلی در بوسنیا و هرزگوینا چه بود؟

باشندگان محل به دلیل این که حکومت شان برای مهاجرین و پناهجویان کمک بیشتر را انجام نمی‌داد، شرمنده بودند. مردم در غرب بوسنیا فکر می‌کنند که فراموش شده اند. اما چیزهایی خوبی هم وجود داشتند که در موستار شاهد آنها بودم. من کمپ سالاکووچ را در ماه های جولای و دسمبر دیدم که همه چیز به وجه بهتر پیش می‌رفت. وضعیت آنچنان نبود که در آلمان و سوئیس است اما انسانی به نظر می‌رسید. کودکان زیادی در این اردوگاه به سر می‌برند.

پولیس در بوسنیا و هرزگوینا، کرواسیا و سلوانیا با پناهجویان چگونه برخورد می‌کنند؟ آیا شما خشونت را شاهد بودید؟

این عجیب بود [...] کسانی که برای عبور از مرز کرواسیا تلاش کرده بودند، سعی نکرده بودند که مستقیماً وارد کارلواتس شوند بلکه از طریق کوستانیتسا به نوی گراد رفته بودند. از این محل آنان تلاش می‌کنند که با استفاده از قایق، دریای اونا را عبور کنند. قاچاقبران محلی آنان را به بانیا در کرواسیا انتقال می‌دهند، جایی که معمولاً بدون طی نمودن حتی یک کیلومتر دستگیر می‌شوند. پولیس کرواسیا تیلفون‌های آنان را ضبط می‌کند. این کماکان همان داستانی است که در تابستان سال گذشته شنیده بودم. شماری از آنان گفتند که اخراج شده اند اما از لت و کوب چیزی نگفتند. وسایل شان مانند تیلفون همراه و پول از نزدشان گرفته شده بودند. برخی هم ادعا کرده بودند که بوت‌های شان هم گرفته شده است. [...] پیش از این ما شنیده بودیم که خشونت و برخورد بی‌رحمانه علیه آنان در هنگری و بلغاریا صورت گرفته بود. آنچه که در کرواسیا جریان دارد، به نظر می‌رسد که در مسیر سیستماتیک روان است؛ هیچ چیز تصادفی و خود به خودی نیست.   Photo Help Now

عمده ترین تصور شما از سفر به بیهاج و ویلیکا کلادوشا چه بود؟

این واضیح است که وضعیت خیلی دشوار است. بیهاج و کلادوشا خیلی از این بابت متاثر شده است. [...] من کمپ‌های زیادی را شامل اشپیلفلد، دوبووا، سلاونسکی برود، سید، بلگراد و سوبوتیکا در خزان سال ۲۰۱۵ از نزدیک دیدم. من همچنان محل اسکان پناهندگان را در تیبانوفسکی، گوگلیا و پریسیوو از نزدیک دیدم. من یک بار در تابستان سال گذشته در ویلیکا کلادوشا، بیهاج و موستار و بار دیگر در ماه دسمبر رفتم. می‌توانم بگویم که بسیاری مردم و سازمان‌ها می‌خواهند که وضعیت باید تغییر کند. ولی روشن است که نهادهای دولتی یا نمی‌توانند و یا نمی‌خواهند که وضعیت را بهبودی بخشند.

اشتیفن دیتریش یک فعال و رضاکار است که با انجمن شبکه پناهندگی در سوئیس کار می‌کند. او شهروند آلمان است ولی در ۱۳ سال پسین در سوئیس زندگی می‌کند. اشتیفن مدرک ماستری خود را در رشته تاریخ، در سال ۲۰۰۴ از ویانا گرفت و به عنوان آموزگار در مکتب "بیرمگارتن" تا حال فعالیت می‌کند. در جریان دهه ۱۹۹۰ او به پناهندگان بوسنیا و هرزگوینا در بایرن مددرسانی می‌کرد.


مصاحبه را آجدین کامبر انجام داده است.

تاریخ نشر: ۹ جنوری ۲۰۱۹

حق نشر: دویچه وله

دویچه وله و مهاجر نیوز مسئول صفحات اینترنیتی خارجی نیستند.


 

در همین زمینه