کارمندان سازمان بین المللی مهاجرت در یکی از ارودگاه مهاجرین.
کارمندان سازمان بین المللی مهاجرت در یکی از ارودگاه مهاجرین.

هزاران مهاجر از افریقا در یکی از استدیوم های شهر بندری عدن در وضعیت وحشتناکی زندگی می‌کنند. آنها در میان جنگ ویرانگر داخلی در یمن گیرمانده اند.

عدن یک شهر بندری در جنوب یمن است که برای هزاران مهاجر از شمال افریقا به جایی وحشتناک و مرگبار تبدیل شده؛ جایی که برای شان ایستگاه آخر است.

از دو هفته پیش نیروهای امنیتی یمن بازداشت این انسان ها را آغاز کرده و آنان را در یک استدیوم فوتبال و دیگر کمپ ها می‌اندازند. سازمان ملل متحد گفته که هشت تن از آنان به خاطر بیماری اسهال و استفراغ مرده اند، مریضی که کاملا قابل درمان بود.

اولیویا هیدون، از سازمان بین المللی مهاجرت زنگ خطر را به صدا درآورده گفت: «وضعیت در این استدیوم وحشتناک است. به همین خاطر ما با همکاران مان از سازمان ملل و موسسات غیرحکومتی اینجا کار می کنیم تا حداقل خدمات و نیازمندی های اولیه زندگی را برای شان تامین کنیم. اما این راه حلی دوامدار نیست. از این به بعد، هرجایی که این مهاجران برده می شوند، باید تحت شرایط انسانی باشند.»

در این کمپ ها براساس گفته شاهدان بیش از ۲۰۰ فرد به شدت مریض محبوس هستند. دو تن از مهاجران توسط نیروهای امنیتی به ضرب گلوله زخمی شده اند. سازمان ملل برای درمان مهاجران یک مرکز صحی سیار ساخته است.

یکی از مهاجران گفت این واقعیت که پناهجویان چرا یمن را به عنوان یک کشور مقصد فرار خود انتخاب کرده اند، اغلب به دلیل فقدان اطلاعات آنها قبل از ترک کشورشان بوده است: «ما یک هفته قبل از اتیوپیا آمدیم. ما گروهی پنج هزار نفری بودیم و فکر می کردیم اینجا جنگ نیست. حالا می بینیم که اینجا هم جنگ و مشکلات زیادی دارند.»

از سال ۲۰۱۵ به این سو یمن درگیر جنگ داخلی می‌باشد که عربستان و ایران از دو جانب درگیرش حمایت می‌کنند. عربستان از حکومت سنی مذهب در جنگ با حوثی های شیعه مذهبی حمایت می کند که از جانب ایران حمایت می‌شوند.

در جنوب این کشور، که بیشتر قایق های پناهجویان وارد می‌شوند، چندین گروه شبه نظامی وجود دارد که اغلب از سوی امارات متحده عربی پشتیبانی می‌شوند. این گروه ها هیچ علاقه ای ندارند که این پناهجویان بتوانند به کشورهای ثروتمند حاشیه خلیج بروند.

بیشتر مهاجران می‌خواهند از یمن بروند. این جوان اتیوپیایی توضیح می‌دهد: «نمی خواهیم دیگر اینجا بمانیم. یمن فقط سر راهمان قرار دارد. ما سفرمان را زمانی آغاز کردیم که یمن درگیر جنگ نبود؛ ولی حالا اینجا مشکلات زیاد است و پر از کشته و مرمی های بی هدف است.»

هنوز معلوم نیست چه اتفاقی برای این آوارگان می افتد. دولت یمن قصد دارد آنها را به کشورهای خودشان اخراج کند. پس از چهار سال جنگ، دولت به رسمیت شناخته شده بین المللی عبد رب منصور هادی، که با مداخله سعودی ادعا می‌شد قرار است نجات داده شود، تقریبا دیگر وجود ندارد.

این مطلب پیش از این در صفحه همکار ما (دویچه وله) به نشر رسیده بود.

 

در همین زمینه