عکس از صفحه‌ی تویتر سازمان مدیترانیا
عکس از صفحه‌ی تویتر سازمان مدیترانیا

در حالی که اوپن آرمز در بندر لامپدوسای ایتالیا در توقیف قرار دارد و اوشن وایکنگ اجازه‌ یافته است سرنشینانش را در بندر لا والت مالتا پیاده کند، کشتی نجات مار جونیو پس از دو ماه توقف مأموریت نجات مهاجران در مدیترانه را از سر می‌‎گیرد.

با توقیف کشتی اوپن آرمز در بندر لامپدوسای ایتالیا و رهسپار شدن کشتی اوشین وایکنگ به سوی مالتا، در حال حاضر مار جونیو و الئانور تنها کشتی‌های نجات مهاجران در مدیترانه اند. 

کشتی مار جونیو که توسط انجمن چپ‌گرای مدیترانیا مدیریت می‌شود، روز پنج‌شنبه ۲۲ اگست بندر لیکاتای ایتالیا را به قصد برگشت به مدیترانه‌ی مرکزی ترک کرد.

مار جونیو پس از نجات ۳۰ مهاجر به شمول زنان و کودکان در ماه می گذشته، به ظن کمک به مهاجران غیرقانونی تحت توقیف قرار گرفت.

سازمان مدیترانه روز جمعه در ویب‌سایت رسمی خود نوشت: «گزارش‌ها همچنان درباره‌ی غرق شدن کشتی‌های مهاجرانی ادامه دارند که از جنگ، بمب و شکنجه در بازداشتگاه‌های لیبیا گریخته‌اند.»

در حال حاضر، کشتی مار جونیو ۲۲ سرنشین دارد که در میان آن‌ها نویسنده‌‎ی ایتالیایی کاترینا بونویچینی نیز دیده می‌شود. 

انجمن مدیترانیا می‌‎افزاید که الئانور، کشتی بادبانی سازمان لایف‌لاین،  نیز در دریا هست و از مأموریت مار جونیو حمایت می‌کند.

در همین حال، سازمان سی واچ انترنشنال با استقبال از آغاز کار مار جونیو در مدیترانه می‌گوید، کارکنان کشتی نجات سی واچ ۳ امیدوارند به زودی به این کشتی بپیوندند. 

موقعیت کشتی مار جونیو در مدیترانه. عکس از سایت ترافیک دریایی

اوپن آرمز در توقیف و اوشن وایکنگ در انتظار

این در حالی است که روز جمعه‌ی گذشته سرنشینان کشتی اوشن وایکنگ، پس از ۱۴ روز انتظار در دریا، سرانجام اجازه‌ی پیاده شدن در بندر لا والت مالتا را یافتند. کریستوف کاستانر، وزیر داخله‌ی فرانسه، روز جمعه ۲۳ اگست گفت کشورهای اروپایی توافق کرده‌اند تا ۳۵۶ سرنشین کشتی اوشن وایکنگ در مالتا پیاده شوند.

در نتیجه‌ی این توافق، «۳۵۶ مهاجری که هفته‌ی گذشته از مدیترانه نجات داده شدند، می‌توانند در لا والت پیاده شوند.» وزیر داخله‌ی فرانسه در تویتی گفت فرانسه حاضر است ۱۵۰ سرنشین این کشتی را بپذیرد. مهاجران باقی‌مانده میان آلمان، پرتگال، رومانیا، لوکزامبورگ و ایرلند تقسیم خواهند شد.

پیش از این کشتی نجات اوپن آرمز، پس از ۱۹ روز انتظار در دریا، سرانجام به تاریخ ۲۰ اگست اجازه یافت سرنشینانش را در جزیره‌‎ی لامپدوسای ایتالیا پیاده کند. این تصمیم پس از آن گرفته شد که لویگی پاتروناجیو، دادستان منطقه‌ی اگریژان، اعلام کرد وضعیت به گونه‌ای است که سرنشینان این کشتی باید به صورت فوری در لامپدوسا پیاده شوند.

با این حال، دادستان نام‌‎برده همچنان حکم توقیف کشتی سازمان پرواکتیوا اوپن آرمز را صادر کرد. به گفته‌ی اسکار کمپس، بنیان‌‎گذار سازمان پرواکتیوا، کشتی به طور موقت توقیف خواهد شد، «اما این بهایی است که اوپن آرمز برای امنیت سرنشینان خود می‌پردازد.»

 

در همین زمینه