دفتر مرکزی کمیساریای عالی سازمان ملل متحد در امور پناهندگان. عکس: پکچر الیانس
دفتر مرکزی کمیساریای عالی سازمان ملل متحد در امور پناهندگان. عکس: پکچر الیانس

آژانس مهاجرت سازمان ملل متحد از مصوبه هیات متخصصان استقبال کرد. در این مصوبه گفته شده است که اخراج مهاجران به کشورهایی که به شدت از تغییرات اقلیمی متاثر شده اند، می تواند حقوق بشری آنها را نقض کند.

 آندریو هارپر، مشاور ویژه اقلیم در آژانس مهاجرت سازمان ملل متحد "یو ان اچ سی آر" روز جمعه در این زمینه گفت: «همه جوامع در معرض خطری رو به رشد قرار دارند». وی از مصوبه کمیته حقوق بشر سازمان ملل متحد استقبال کرده و آن را "زنگ بیداری" خواند. 

خبرگزاری فرانسه نوشته است که هارپر در جینیوا به خبرنگاران گفت: «ما نمی توانیم منفعل بمانیم...ما به عنوان آژانس مهاجرت سازمان ملل متحد به دنبال کار با دولت ها هستیم تا ببینیم چگونه می توانیم تأثیر آنچه در حال حاضر مشهود است را کاهش دهیم». 

مرتبط: آوارگان تغییرات اقلیمی در آلمان حق دریافت پناهندگی ندارند

کمیته متخصصان، این لایحه قانونی را پس از بررسی شکایت یک دهقان اعلام کردند که به اخراجش از نیوزیلند به جزیره کیریباتی در اقیانوس آرام اعتراض کرده بود. وی استدلال کرده بود که به دلیل تغییرات اقلیمی، این جزیره زادگاهش محلی غیرقابل سکونت شده است. 

حتی با اینکه متخصصان تصویب کردند که اخراج لاونی تایتیوتا، دهقان معترض به دلیل آنکه وی را خطری جدی تهدید نمی کند، عادلانه است، اما با آنهم این قضیه راه را برای دادخواهی های بیشتری از این قبیل باز نمود. 

آژانس مهاجرت سازمان ملل متحد در اعلامیه ای در این زمینه گفته است: «این یک تصمیم برجسته با پیامدهای بالقوه طولانی مدت برای حمایت بین المللی از انسان هایی است که به خاطر تغییرات اقلیمی و بلایای طبیعی آواره می شوند». عکس از (picture alliance) شمار بیشتر شهروندان آلمانی به پذیرش مهاجرین اقلیمی، دید مثبت دارند.

واژه "مهاجر اقلیمی" در حال حاضر در قوانین بین المللی اساسی ندارد؛ چراکه مهاجر به کسی گفته می شود که مرز یک کشور را به خاطر ترس از تعقیب و آزار و اذیت عبور می کند. 

اما متخصصان سازمان ملل متحد گفته اند که حکومت ها پناهجویان را به کشورهایی اخراج می کنند که به خاطر تغییرات اقلیمی ممکن است حقوق مندرج در میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی شان نقض شود. 

کمیته حقوق بشر سازمان ملل متحد از ۱۸ متخصص مستقل تشکیل شده است، آنها توصیه ها و لایحه هایی را ارائه می کنند که اعتبار بین المللی دارند؛ اما این متخصصان هیچ قدرت و صلاحیتی برای وادار ساختن دولت ها به اجرایی ساختن لوایح پیشنهادی شان را ندارند. 

هارپر نیز گفت که دولت هایی مثل کیریباتی و بخش هایی از افریقا و جنوب آسیا در "خط مقدم" تغییرات اقلیمی هستند. وی با اشاره به مهاجران تغییرات اقلیمی گفت: «اگر ما نتوانیم ظرفیت مقاومت لازم را در جوامع برای پایداری و ماندگاری در جریان فاجعه های اقلیمی ایجاد کنیم، بنابراین باید در جبهه حفاظت از اقلیم، کار بیشتری انجام دهیم». 

در حال حاضر در بسیاری از کشورهای جهان و مخصوصا بخش هایی از افریقا و جنوب آسیا، میلیون ها انسان به خاطر تغییرات اقلیمی و عواقب ناشی از آن مجبور شده اند خانه و کاشانه شان را در مناطق اصلی شان ترک کرده و به محیط های جدیدی در داخل کشورشان و یا هم به کشورهای همسایه آواره شوند.

 

در همین زمینه