اجساد گروهی از مهاجران از یک لاری در موزامبیک به دست آمد.
اجساد گروهی از مهاجران از یک لاری در موزامبیک به دست آمد.

در موزامبیک، پولیس و مقام های مهاجرت، ۶۴ جسد و ۱۴ فرد بازمانده را در کانتینر یک لاری پیدا کردند. گفته می شود که این مهاجران از اتیوپیا بودند و سعی داشتند خود را به افریقای جنوبی برسانند.

مقام های ولایتی مهاجرت روز سه شنبه این هفته گفتند که در مرکز موزامبیک جسد ۶۴ مهاجر در یک لاری یخچالی پیدا شده است. ۱۴ تن دیگر در این یخچال زنده مانده بودند.

به گفته مقام های مسئول دلیل مرگ این افراد مشخص نیست. اما آن ها احتمالا به خاطر کمبود اکسیجن بر اثر خفگی جان باخته اند.

املیا دیریتو، سخنگوی ولایتی اداره مهاجرت به گزارشگران گفت که همه ۷۸ تنی که در این کانتینر پیدا شده اند، مردان اتیوپیایی بوده اند و گمان می رود قصد داشتند به افریقای جنوبی مهاجرت کنند.

ارلاندو مودومانه، سخنگوی پولیس گفت: «در ارتباط به این حادثه دو تن،‌راننده و یک فرد دلال که به راننده برای انتقال این افراد وعده پول داده بود،‌بازداشت شده اند.»

قاچاق انسان

به گفته دیریتو، راننده این لاری به پولیس گفته که فرد واسطه به او در قبال انتقال این افراد، وعده ۵۰۰ دالر را داده بوده است. براساس گزارش ها هر دو فرد بازداشت شده شهروند موزامبیک هستند.

موزامبیک به عنوان کشور ترانزیت برای مهاجرانی که سعی می کنند خود را از آن جا به افریقای جنوبی برسانند، شهرت یافته است. افریقای جنوبی صنعتی ترین اقتصاد را در قاره افریقا دارد.

واکنش های بین المللی

سازمان بین المللی مهاجرت (آی او ام) گفت که ۱۴ فرد بازمانده به خاطر کم شدن آب بدن شان و خستگی شدید مورد معالجه قرار گرفتند. آن ها در حال حاضر به یک مرکز ویژه مهاجران انتقال یافته اند.

مقام های اتیوپیایی اعلام کردند که برای تشخیص هویت افرادی که در این لاری جان باخته اند، تلاش می کنند.

فیلمائو سوازه، سخنگوی حکومت گفت که موزامبیک به همراه سفارت اتیوپیا در پایتخت این کشور «تحقیقاتی را برای تعقیب مسئولان این واقعه» به جریان انداخته است.

Me, af (AFP, Reuters, dpa)

برگرفته از رسانه همکار مادویچه وله


 

در همین زمینه