ساخت استدیوم بنیاد قطر در دوحه/عکس: Getty Images/K. Abou Mehri
ساخت استدیوم بنیاد قطر در دوحه/عکس: Getty Images/K. Abou Mehri

قطر یکی از ثروتمندترین کشورهای جهان است. اما سازمان عفو بین الملل ادعا می‌کند که معاش حدود ۱۰۰ کارگر از کشورهای جنوب شرق آسیا و افریقا که در بخش ساخت یک استدیوم ورزشی کار می‌کردند، هفت ماه تمام پرداخت نشده است.

به گزارش سازمان عفو بین الملل، کارگران مهاجر در قطر که در چارچوب یک پروژه ساخت و ساز به اعمار یک استدیوم ورزشی مشغول بودند، هفت ماه تمام معاش شان را دریافت نکردند.

سازمان عفو بین الملل روز پنجشنبه اعلام کرد، حدود ۱۰۰ کارگر که در استخدام شرکتی به نام «Qatar Meta Coats» (QMC)  بودند، هنوز معاش شان را به طور کامل دریافت نکرده اند. پس از این که گروه های حامی حقوق بشر در این باره به مقام های قطر و فدراسیون بین المللی فوتبال (فیفا) اطلاع رسانی کردند، برخی از کارگران بخشی از معاش شان را دریافت نمودند.

این کارگران که از کشورهایی مانند غنا، کنیا، نیپال و فیلیپین هستند در استدیوم البیت برای شرکت قطری نامبرده به کار مشغول بودند.

استیون کاکبرن، رئیس بخش اقتصادی و عدالت اجتماعی در سازمان عفو بین الملل گفت: «این مورد نشان می‌دهد که سوء استفاده از کارگران در قطر [...] چقدر آسان است.»

واکنش های فدراسیون بین المللی فوتبال

کمیته عالی پشتیبانی و میراث (سازمان دهنده مسابقات در قطر) روز پنجشنبه اعلام کرد که شرکت «QMC» را از پروژه استدیوم حذف کرده است و این شرکت اجازه ندارد تا اطلاع ثانوی در پروژه های جام جهانی سهم داشته باشد.

فدراسیون بین المللی فوتبال (فیفا) به سازمان عفو بین الملل گفت که پس از پی بردن به این قضیه، با کمیته عالی پشتیبانی و میراث تماس گرفته است و حالا در حال پیدا کردن راهی برای پرداخت معاش های به تعویق افتاده است.

کاکبرن علاوه کرد: «... سازمان دهندگان جام جهانی گفتند که آن ها از ماه جولای سال ۲۰۱۹ از تاخیر در پرداخت معاش کارگران آگاهی داشتند. این سوال ایجاد می‌شود که چرا قطر به کارگران اجازه داده که چندین ماه طولانی بدون پرداخت معاش کار کنند.»

سازمان عفو بین الملل به این موضوع نیز اشاره کرد که شرکت «QMC» اجازه های اقامت بیشتر کارگران را تمدید نکرده است و به این ترتیب، آن ها امکانات کار در این کشور را از دست می‌دهند. برخی از کارگران که با آن ها مصاحبه شده گفته اند که آن ها بین ۹۰۰ تا ۲ هزار دالر (معادل ۷۹۰ تا ۱۷۵۷ یورو) پرداخت کرده اند تا در کشورهای مبداء شان مامورانی را بیابند که برای آن ها در قطر کار پیدا می‌کنند.

بهره برداری از نیروی کاری در قطر ادامه دارد

سازمان عفو بین الملل گفت که این واقعه، نشان دهنده شرایط نامناسب زندگی کارگران در قطر است.

قطر که یکی از ثروتمندترین کشورهای جهان است، گفت که در سال گذشته یک سسلسله از اصلاحات برای بهبود شرایط و حقوق کارگران را تصویب کرده است. ای کشور به گونه مثال قانون کفالت را لغو کرده است. براساس این قانون، کارگران به کارفرمایان شان وابسته هستند و اجازه ندارند قطر را بدون اجازه کارفرمای شان ترک کنند.


 

در همین زمینه