احمد اشتافی مهاجر سوریایی روی ویرانه خانه اش در حومه بیروت
احمد اشتافی مهاجر سوریایی روی ویرانه خانه اش در حومه بیروت

خانواده های مهاجر سوریایی که از جنگ و بمباردمان سنگین در سوریه فرار کرده و به لبنان پناه بردند، قربانی انفجار مهیب در بیروت گردیدند. دست کم ۴۳ مهاجر سوریایی در این انفجار کشته شده اند. بیش از ۱۶۰ تن در این انفجار کشته و اضافه تر از شش هزار تن دیگر زخمی شدند.

احمد شتافی و خانواده اش از بمباران بدون وقفه در سوریه فرار کرده و به کشور همسایه شان لبنان پناه بردند، اما از انفجار ویرانگر و مرگبار در بیروت پایتخت لبنان در امان نماندند.

شش سال پیش خانواده این مرد از مرز زمینی سوریه به لبنان فرار کرد تا از جنگ در امان باشد. این مرد در لبنان به عنوان یک لابراتواریست یا کارمند آزمایشگاه کار می کند.

این پدر مهاجر پیش از خانواده اش به لبنان فرار کرده بود. وی گفت: «خانمم با من تماس گرفت و گفت: احمد من از جنگ فرار کرده و پیش تو می آیم. او آمد، اما مرگ او را تا اینجا دنبال کرد».

وقتی شتافی در پی انفجار به خانه اش در بیروت رفت، صدای دخترش را شنید که از میان ویرانه های آپارتمان شان فریاد می زد: «دخترم فریاد می زد: پدر، پدر من نمی خواهم بمیرم».

دخترش زنده ماند، اما فرزند دیگرش در بخش مراقبت های ویژه در شفاخانه هنوز هم بستری است. دو دختر دیگرش جوده ۱۳ ساله و لطیفه ۲۴ ساله به همراه مادرشان خالدیه در این انفجار کشته شده اند.احمد اشتافی مهاجر سوریایی به آوار باقی مانده از آپارتمانش در بیروت پاتخت سوریه نگاه می کند. عکس: الکیس کنستانتنس/رویترز

 شدت انفجار در بیروت به اندازه ای زیاد بود که "قارچ" انفجاری ایجاد کرد و ساختمان بتونی که خانواده شتافی در آن زندگی می کرد را ویران نمود. این انفجار حتی حومه پایتخت لبنان را نیز ویران کرد. یکی از این مناطق کارانتینا بود، جایی که خانواده این مهاجر سوریایی زندگی آرامی را آنجا داشت.

از سال ۲۰۱۱ که جنگ در سوریه آغاز گردید، بیش از یک میلیون مهاجر سوریایی به لبنان پناه برده اند. بسیاری از آنان هنوز هم در اردوگاه ها در فقر مفرط زندگی می کنند.

دست کم ۴۳ مهاجر سوریایی در جمع ۱۶۰ کشته شده در این انفجار هستند. شمار مهاجران زخمی شده، در جمع بیش از شش هزار تن دیگر که در انفجار بندر بیروت زخمی شده اند، مشخص نیست.

این انفجار اقتصاد شکننده لبنان را به شدت خساره مند کرد و ارزش پول این کشور را به شدت کاهش داد. بسیاری از لبنانی ها در بحرانی اقتصادی به سر می برند. این انفجار باعث از سر گرفتن اعتراضات مردمی و فروپاشی حکومت گردید.

مقام ها گفته اند که بیش از ۲۷۰۰ تن کود کیمیایی قابل احتراق آمونیم نایترت در بندر بیروت انبار شده بود و محافظت درستی از آن صورت نمی گرفت. چگونگی وقوع آتش سوزی و انفجارها در این انبار تحت بررسی قرار دارند.

حسن دیاب، نخست وزیر لبنان در جریان اعلام استعفای حکومت این کشور فساد همه گیر را متهم کرد. اما فعلا آخرین چیزی که ذهن خانواده شتافی را درگیر کرده، تحقیقات در مورد علت وقوع این انفجار است. وی افزود: «چه کاری از دستم برمی آید؟ خانواده ام از دست رفت. حالا هیچ چیزی ندارم».

وی اضافه کرد زمانی که اقاربش در شمال غربی شهر ادلب همه روزه بمباران می شدند، وی نمی توانست زنگ بزند و از آنها خبر بگیرد: «اما آنها حالا زنگ می زنند و جویای احوالمان می شوند».

 

در همین زمینه