عکس آرشیف
عکس آرشیف

از دید افریقایی ها جزایر قناری اسپانیا برای رسیدن به اروپا نزدیک به نظر می رسد. بنا براین همواره پناهجویان به خود جرئت می دهند که با قایق های کوچک از این مسیر عبور کنند. اما اخیراً چنین سفرهای تلفات زیادی در پی داشته است.

بنا بر معلومات سازمان بین المللی مهاجرت (IOM) در نزدیکی سواحل سنیگال دست کم ۱۴۰ مهاجر غرق شده اند. یک قایق که دست کم ۲۰۰ سرنشین داشته است روز شنبه در منطقه ساحلی (Mbour) در مسیر جزایر قناری با مشکل تخنیکی مواجه شد.

چند ساعت بعد این قایق آتش گرفت و واژگون شد. چنانچه سازمان بین المللی مهاجرت (IOM) گفته است ۵۹ نفر از این مهاجران از سوی نیروی دریایی سنیگال و اسپانیا و همچنان ماهیگیران نجات داده شدند. این بزرگترین فاجعه واژگونی قایق خوانده می شود که در سال روان میلادی اتفاق افتاده است.

همواره مهاجران تلاش می کنند که از افریقا خود را به جزایر قناری برسانند، مجمع الجزایری که در سواحل غربی افریقا موقعیت دارد و متعلق به اسپانیا است. این مجمع الجزایر در حدود ۱۰۰ کیلومتری سواحل موقعیت دارد. با این حال اقیانوس اطلس برای قایق های کوچکی موتوری بسیار خطرناک است.به گزارش سازمان بین المللی مهاجرت، رقم انسان هایی که در هفته های گذشته از غرب افریقا به جزایر قناری سفر کرده اند به شدت افزایش داشته است. در حین عبور از این مسیر در سال روان میلادی دست کم ۴۱۴ نفر جان خود را از دست داده اند. به گزارش خبرگزاری فرانسه در مجموع در سال ۲۰۱۹ رقم تلفات در این مسیر ۲۱۰ تن بوده است.

 

در همین زمینه