دسمبر سال ۲۰۱۶، میدان هوایی فرانکفورت، گفته می شود که با این هواپیما گروهی از مهاجران به کابل پس فرستاده شدند./عکس: picture-alliance/dpa/B.Roessler
دسمبر سال ۲۰۱۶، میدان هوایی فرانکفورت، گفته می شود که با این هواپیما گروهی از مهاجران به کابل پس فرستاده شدند./عکس: picture-alliance/dpa/B.Roessler

سازمان های غیردولتی خواهان متوقف کردن اخراج یک زن ۳۲ ساله از آلمان هستند. این خانم، بیماری روانی دارد و قرار بود که پنجشنبه گذشته از این کشور اخراج گردد.

مقام های آلمانی می‌خواهند که یک زن پناهجوی اتیوپیایی را از این کشور اخراج کنند. در حالی که ایتیوپیا، با بیماری کووید ۱۹ و هجوم شدید ملخ ها مبارزه می‌کند و افزون براین در لبه پرتگاه جنگ داخلی نیز قرار گرفته است.

آلمان به تازگی اعلام کرد که اقدامات سختگیرانه تری را برای جلوگیری از گسترش بیشتر ویروس کرونا به اجرا در می آورد. در عین زمان، مسئولان در ایالت بایرن مقدمات اخراج یک زن جوان اتیوپیایی را به کشوری که همه گیری بیماری کرونا در آن جا بیداد می‌کند، فراهم می‌کنند.

شورای مهاجران بایرن و سازمان حامی مهاجران (پروازول) گفتند که «می می تی» قرار بود روز پنجشنبه (۲۶ نومبر) توسط یک شرکت هواپیمایی اتیوپیایی به ادیس ابابا پس فرستاده شود. 

یوهانا بوهم از شورای مهاجران بایرن گفت، این زن ۳۲ ساله قرار است به کشوری پس فرستاده شود که در آن جا هیچ دوست، خانواده یا ارتباطات اجتماعی ندارد.

می می تی، اتیوپیا را در سال ۲۰۰۹ و در سن ۲۱ سالگی ترک کرد. او قبل از آن، از سوی رژیم جبهه آزادی بخش مردم تیگرای به شدت تحت فشار قرار گرفته بود. به گفته خانم بوهم، می می تی به جرم این حمایت از اپوزیسیون بازداشت و زندانی شده است. بوهم در ادامه گفت: «او در زندان قربانی خشونت جنسی شده است و بعدها که برای کار در خانه های خصوصی به دوبی رفته است، بدرفتاری های جنسی در آن جا ادامه پیدا کرده است.»

می می تی، هشت سال پیش به آلمان آمد و با یک اتیوپیایی ازدواج کرده است. به گفته خانم بوهم، از شورای مهاجران بایرن، تجربیات این زن جوان باعث شده که او به مشکلات روانی جدی دچار شود. او پس از یک دوره افسردگی شدید در یک مرکز رسیدگی به بیماری های روانی در شهر نورنبرگ بستری شد و احتمالا به بیماری روانی اختلال اضطراب پس از سانحه دچار شده است.

بوهم در آخرین بیانیه ای که پنجشنبه شام نشر شد، گفت: «اگر می می تی اخراج شود، زندگی و صحت او در معرض خطرات جدی قرار دارد و ما از این بابت بسیار نگران هستیم.»

از سر گیری اخراج

آلمان و شورای اتحادیه اروپا در مورد بازگرداندن پناهجویان ردشده، معاهده ای را به امضا رساندند. با این وجود، تقریبا همه موارد اخراج از آلمان در ماه مارچ سال ۲۰۲۰ به حالت تعلیق درآمد.

روند بازگرداندن به اتیوپیا به تاریخ ۲۷ اکتبر از سر گرفته شد. در آن زمان ده مرد اتیوپیایی با هواپیمایی که به این منظور کرایه شده بود، از مونشن به شهر ادیس ابابا بازگردانده شدند.

به عقیده شورای مهاجران بایرن و سازمان پروازول، هیچ کس نباید تحت شرایط کنونی به صورت اجباری به اتیوپیا بازگردانده شود.

گونتر بورکهارت، رئیس پرو ازول با نشر بیانیه ای در روز چهارشنبه گفت: «این گونه نیست که فقط یک دلیل علیه اخراج (به اتیوپیا) وجود داشته باشد، دلایل متعددی وجود دارد.»

در ادامه این بیانیه آمده است: «تا وقتی که معلوم نشود، این مناقشه، هجوم ملخ ها و همه گیری بیماری کرونا چه روندی را طی می کند، ما خواهان ممنوعیت عمومی اخراج به اتیوپیا هستیم.»

سازمان «آی او ام» در اتیوپیا خواهان توقف اخراج به این کشور شد

دفتر سازمان بین المللی مهاجرت (آی او ام) در اتیوپیا به اینفومایگرانتس گفت که به ارائه خدمات به مهاجران بازگردانده شده و برآورده کردن نیازهای فوری آن ها ادامه می‌دهد.

با این وجود هیمانوت اببه، کارمند امور ارتباطات در دفتر (آی او ام) گفت، در حالی که همه گیری بیماری کرونا ادامه دارد، بازگرداندن اجباری به این کشور خطر آلودگی به این ویروس را برای این مهاجران و کارمندانی که با آن ها در تماس هستند، افزایش می‌دهد.

او گفت: «آی او ام در اتیوپیا با بیانیه ای که در سازمان ملل راجع به مهاجرت نشر شده است، موافق است. در این بیانیه از کشورها درخواست شده است که بازگرداندن اجباری مهاجران را متوقف کرده و برای کاهش فشارهای ناشی از بحران کرونا چاره ای بیاندیشند. به طور مثال آن ها می توانند به صورت موقت اخراج مهاجران را تعلیق کنند و یا برای آن ها اجازه اقامت موقت صادر کنند.»

ابابه افزود، پس از پایان همه گیری کرونا، اقدامات لازم برای اداره روند بازگشت مهاجران باید ادامه پیدا کند تا امنیت مهاجران بازگردانده شده و پرسنلی که به آن ها کمک می کنند، در نظر گرفته شود.


 

در همین زمینه