مرکز توقیف اداری منیل - املو در حومه ی پاریس.  عکس از : مهاجر نیوز/ مایوا پولی
مرکز توقیف اداری منیل - املو در حومه ی پاریس. عکس از : مهاجر نیوز/ مایوا پولی

دادگاه شهر مو در شمال شرق پاریس، ۷ خارجی بازداشت شده در مرکز بازداشت منیل-املو در شمال پاریس را به دوره‌های زندان محکوم کرد. این افراد به شورش در داخل مرکز متهم شده بودند که در نتیجه آن یک آتش سوزی در مرکز بازداشت رخ داد.

به گزارش روزنامه لوموند، حکم دادگاه جمعه ۶ مارچ ناوقت شب صادر شد و بر مبنای آن هفت خارجی، به جرم شورش دسته جمعی به دوره‌های مختلف زندان از ۱۶ ماه قطعی تا ۱۲ماه تعلیقی محکوم شدند.

متهمان قضیه دو الجزایری، دو تونسی، یک مصری، یک پاکستانی و یک کانگویی ۱۸ تا ۳۴ ساله هستند.

مرکز منیل-املو در نزدیکی فرودگاه رواسی شارل دوگل قرار دارد و مانند سایر مراکز بازداشت اداری، خارجیانی در آن نگهداری می‌شوند که در معرض اخراج قرار دارند.

در همین باره: فرانسه: در مرکز منیل-امیلو، ناامیدی، خارجیان بازداشت شده را به خودکشی وادار می‌کند

شورش متهمان شب ۲۰ جنوری ۲۰۲۱ و زمانی در مرکز بازداشت منیل-املو آغاز شد که یک روز پیشتر چند تن از آنان در بازداشت قرار گرفتند.

تعدادی از این افراد هنگام اخراج خود به کشور شان، از آزمایش کورونا خودداری کردند. این آزمایش از سوی کشورهای مبداء مهاجران اخراج شده، ضروری پنداشته می‌شود. متهمان با این که مدت سه ماه را در مرکز بازداشت گذشتانده بودند بار دیگر به مرکز بازداشت انتقال داده شدند.

روز ۲۰ جنوری تعدادی از افراد در محوطه مرکز جمع شدند و در اعتراض به بازداشت دوباره خود دو ساختمان را آتش زدند. آن‌ها سپس با پولیس به درگیری پرداختند. در این حادثه کسی زخمی نشد اما دو ساختمان مرکز از کار افتاد.

در همین باره: فرانسه:«بازداشت مهاجران غیرقانونی به معنی جنایتکار خواندن آن‌هاست»

در روز دادگاه بیشتر متهمان سکوت اختیار کردند اما وکلای مدافع، سیاست در بند نگهداشتن خارجیان را مورد انتقاد قرار دادند.

ادریان مامر، وکیل یک تن از متهمان به خبرگزاری فرانسه گفت که هدف از شورش این افراد « بلند کردن فریاد نا امیدی» از سیاست در بند نگهداشتن مقام‌ها بوده است.

 

در همین زمینه