عکس آرشیف: پولیس در حال نخلیه یک کمپ خودسرانه مهاجران در کاله، ۲ سپتمبر ۲۰۲۰. عکس از مهدی شبیل
عکس آرشیف: پولیس در حال نخلیه یک کمپ خودسرانه مهاجران در کاله، ۲ سپتمبر ۲۰۲۰. عکس از مهدی شبیل

اداره تفتیش پولیس فرانسه (IGPN) تحقیقاتی را درباره شکایت یک مهاجر اریتریایی از پولیس کاله در شمال فرانسه آغاز کرد. این مهاجر گفته است که در ماه نومبر سال گذشته هدف شلیک یک گلوله دفاعی (غیرکشنده) پولیس قرار گرفته و شدیداً زخمی شده است.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، یک مهاجر اریتریایی ۴۵ ساله در ماه جنوری شکایتی را علیه پولیس کاله ثبت کرده و در آن گفته است که در اثر شلیک یک گلوله دفاعی پولیس چندین جراحت شدید برداشته است.

اتیین نوئل، وکیل مدافع این مهاجر گفت که درخواست تعیین یک داکتر عدلی و یک کارشناس اسلحه دفاعی برای بررسی جراحت موکلش را به دادگاه لیل خواهد سپرد.

مهاجر اریتریایی می‌گوید که روز ۱۱ نومبر سال ۲۰۲۰ چندین پولیس با گلوله‌های «شبیه گلوله‌های دفاعی» به سوی مهاجرانی فیر کردند که در یک کمپ به سر می بردند. بر اساس این ادعا پولیس ابتدا به سوی این مهاجران گاز اشک آور پرتاب کرده بود.

اما فرماندهی پولیس کاله می‌گوید که در روز یاد شده، پولیس تلاش داشته تا امنیت امداگرانی را تامین کند که می‌خواستند به یک مهاجر زخمی شده در یک درگیری کمک کنند. پولیس برای تامین آرامش «چندین گاز اشک آور و گلوله‌ دفاعی (غیر کشنده) فیر کرده است.»

به گفته وکیل مدافع مهاجر زخمی شده «گلوله‌های دفاعی از فاصله‌ ۸-۹ متری، یعنی نزدیکتر از فاصله قانونی تعیین شده، از جمله به سوی سر» مهاجر فیر شده‌اند.

 او تصریح کرد که «شوک ناشی از اصابت» خیلی شدید بوده و باعث «شکستگی در ناحیه پیشانی، بالای چشم و دندان‌ها» شده است.

مهاجر اریتریایی در ۱۷ ماه نومبر سال گذشته در نامه مهاجران اریتریایی که توسط سازمان خیریه دیدبان حقوق بشر نشر شده بود پولیس را به اعمال خشونت جدی عیله مهاجران متهم کرده بود.

در همین زمینه: ١٥ مهاجر اریتریایی در یک لاری یخچالی در شمال فرانسه پیدا شدند

 

در همین زمینه