مهاجران در آلمان/عکس: Picture-alliance/dpa/C.Schmidt
مهاجران در آلمان/عکس: Picture-alliance/dpa/C.Schmidt

یک کار تحقیقاتی راجع به مهاجران از اریتریا و سوریه به این نتیجه رسیده که آن ها به خصوص در زمینه گسترش ارتباطات اجتماعی به کمک بیشتری نیاز دارند.

کاترین هیرزه لند، رئیس مرکز تحقیقات در اداره فدرال مهاجرت و پناهندگی آلمان (بامف) روز چهارشنبه در نورنبرگ گفت: با استفاده از نتایج این کار پژوهشی می توان ترکیب خانواده ها و روابط این دو گروه بزرگ مهاجران را به صورت دقیق تر بررسی کرد.

او در ادامه گفت، نقش زنان نیز در این خانواده ها باید دقیق تر مورد بررسی قرار گیرد. آن ها در اغلب موارد هیچگونه ارتباطی با جامعه میزبان ندارند.

این کار پژوهشی با همکاری بنیاد فدرال برای تحقیق راجع به جمعیت (BiB) و مرکز تحقیقات در بامف انجام شده است. حدود ۱۵۰۰ تن از کشورهای سوریه و اریتریا در آن شرکت کردند. این اشخاص که بین ۱۸ تا ۴۵ سال سن داشتند، طی سال های ۲۰۱۳ تا ۲۰۱۹ به آلمان مهاجرت کرده بودند.

نوربرت شنایدر، مدیر بنیاد نامبرده در این باره گفت، در حال حاضر ۷۹۰ هزار مرد و زن از سوریه و ۷۴ هزار تن از اریتریا در آلمان زندگی می کنند. آن ها حدود ۱۷ درصد از همه شهروندان خارجی را در آلمان تشکیل می دهند.

به گفته شنایدر، بیشتر افرادی که در این کار تحقیقاتی شرکت کردند، به خاطر جنگ در سوریه و یا از ترس خدمت اجباری در اردوی اریتریا کشورشان را ترک کردند. نگرانی در مورد آینده، مسائل خانوادگی و آینده کودکان از جمله دلایل دیگری است که باعث شده شهروندان از کشورهای سوریه و اریتریا به آلمان مهاجرت کنند.

بخش بزرگی از شرکت کنندگان در این کار تحقیقاتی به همراه خانواده، شریک زندگی و یا فرزندانشان در آلمان زندگی می کنند.

براین اساس نزدیک ترین اشخاص به شرکت کنندگان دراین تحقیقات، عمدتا اعضای خانواده های آن ها هستند. به خصوص زنان سوریایی بر خانواده های شان تکیه دارند. اما مردان مجرد اریتریایی بیشتر به ارتباط با آشنایان و امدادگران رضاکار وابسته هستند.

انیا اشتیش، از کارمندان مرکز تحقیقات بامف در پاسخ به این سوال که آیا مهاجران با گروه های مسلمان یا مسیحی ارتباط دارند، گفت که در این زمینه از شرکت کنندگان در کار تحقیقاتی سوال نشده است.

 

در همین زمینه