در ۴۸ ساعت گذشته ۴۵۵ مهاجر از قایق های گیرماند در آب های مدیترانه توسط کشتی سی واچ نجات داده شدند / عکس از:  Screenshot @seawatchcrew (Twitter)
در ۴۸ ساعت گذشته ۴۵۵ مهاجر از قایق های گیرماند در آب های مدیترانه توسط کشتی سی واچ نجات داده شدند / عکس از: Screenshot @seawatchcrew (Twitter)

یک کشتی نجات سازمان دیده‌بان دریا، «سی واچ ۴» با ۴۵۵ پناهجو اجازه یافت تا همه سرنشینان اش را در بندری در سیسیلی پیاده کند. مقامات ایتالیایی، بندر تراپانی را برای این کشتی نجات اختصاص داده اند.

خدمه این کشتی نجات آلمانی از طریق تویتر گفته است که "مهمانان ما (مهاجران) بسیار راحت و شادمان هستند که به زودی می توانند در مکان امن به ساحل بروند."  

"سی واچ ۴" در روزهای اخیر هفته گذشته ۴۵۵ پناهجو را در جریان شش مأموریت اش در مدیترانه از قایق های مزدحم که در بحر گیرمانده بودند، نجات داده است.

قبل از اینکه ایتالیا برای لنگر انداختن این کشتی در ساحل سیسیلی، چراغ سبز نشان بدهد، سازمان "دیده بان دریا" (Sea-Watch) طی یک درخواست فوری از کشور های عضو اتحادیه اروپا، اجازه لنگر انداختن و پیاده کردن پناهجویان نجات یافته را در یکی از بندر های امن تقاضا کرده بود.

سخنگوی خدمه این کشتی گفته است: «در اینجا مهربانی و یا لطف کردن مطرح نیست، حقوق بشر یک کار خیریه نیست.»

در روز های شنبه و یکشنبه گذشته کشتی نجات "اوشن وایکنگ" که مربوط به سازمان اروپایی (SOS Méditerranée) است، ۲۳۶ پناهجو را در بندر آگوستا در سیسیل به ساحل آورد.

طبق آمار رسمی، سال گذشته بیش از ۱۲۰۰ نفر در تلاش برای عبور از بحیره مدیترانه و رسیدن به اروپا جان خود را از دست دادند. اما کارشناسان حدس می زنند که تعداد موارد گزارش نشده بیشتر از این آمار است.

 

در همین زمینه