نمای شهر قبرس
نمای شهر قبرس

قبرس، کشورعضو اتحادیه اروپا، میلیاردها یورو ازبابت اعطای تابعیت به شهروندان خارجی دریافت کرده است. تحقیقی درهمین زمینه نشان می‌دهد که سیاستمداران وکارمندان ادارات رسمی درتوزیع غیرقانونی «پاسپورت‌های طلایی» نقش داشته اند.

براساس یک تحقیق، در میان سال های ۲۰۰۷ تا ۲۰۲۰ بیش از نیم تعداد پاسپورت های موسوم به «پاسپورت طلایی» قبرس که به شهروندان کشورهای غیر از اتحادیه اروپا توزیع شده اند، به صورت غیرقانونی صورت گرفته است.

میران نیکولاتوس، رئیس کمیسیون تحقیقات این کشور در نیکوسیا پایتخت قبرس، گفته است که سیاستمداران، وکلای حقوقی، روحانیون و کارمندان ادارات رسمی این کشور در این رسوایی سهیم بوده اند. نیکولاتوس گفته است که تحقیقات قانونی در شناسایی دقیق افراد دخیل در این ماجرا ادامه دارد. 

توزیع پاسپورت در برابر سرمایه گذاری

نتایج این تحقیقات نشان می دهد که در ۱۳سال جمعاً ۳۶۰۹ تن به شکل غیرقانونی پاسپورت قبرس را دریافت کرده اند. نیکولاتوس افزود: «این رقم در مجموع ۵۳ درصد کل ۶۷۷۹ مورد توزیع پاسپورت (به شهروندان خارجی) است که ما بررسی کرده ایم.»

این تحقیقات که همچنان از جانب اتحادیه اروپا تمویل گردیده است، در ظرف نه ماه انجام یافته است. متقاضیان «پاسپورت طلایی» که سفر بدون ویزا، کار و حق اقامت در سراسر اتحادیه اروپا را تامین می کند، باید دست کم ۲.۵ میلیون یورو در قبرس سرمایه گذاری کنند. این قواعد بیش از همه برای سرمایه داران روسی و آسیایی خیلی جذاب بوده است. تحقیقات دریافته است که پاسپورت های غیرقانونی در کل به اعضای خانواده های سرمایه داران بدون رعایت زمینه های قانونی توزیع گردیده است. 

حدود ۱۰ میلیارد یورو در برابر این پاسپورت ها پرداخته شده است

براساس اظهارات نیکوس اناستاسیادس، رئیس جمهور قبرس مجموع درآمد از بابت سرمایه گذاری های متقاضیان پاسپورت به ۹،۷ میلیارد یورو می رسد، مبالغی که این کشور به شدت درگیر بحران اقتصادی در سال ۲۰۱۳ به آن نیاز داشته است.

در اصل توزیع این پاسپورت ها غیرقانونی نمی باشد؛ اما سال گذشته شبکه تلویزیونی الجزیره مستندی را منتشر نمود که نشان می داد اعضای ارشد دولت نیز در صدور غیرقانونی این پاسپورت ها نقش داشته اند. این شبکه با ویدیوهای گرفته شده توسط کمره های مخفی این موضوع مطرح کرد. پس از انتشار این مستند، رئیس پارلمان قبرس از سمت اش استعفا داد. در این ویدیوها او به عنوان یک تن از سیاستمداران دخیل در این ماجرا حین تعهد به یک متقاضی دیده می شد که گفته است «مشکل اش را» حل می کند.

اتحادیه اروپا از دیر زمانی در مبارزه با توزیع غیرقانونی پاسپورت ها اقداماتی را روی دست گرفته است. برعلاوه قبرس، مالتا نیز در این زمینه با انتقادهای مواجه می باشد.

کمیسیون اتحادیه اروپا با انتقاد از این مورد تأکید کرده است که شهروندی اتحادیه اروپا نباید قابل معامله و خرید باشد. اکنون مقامات اتحادیه اروپا هر دو کشور را به نقض قرارداد این اتحادیه متهم نموده و شکایت حقوقی را علیه آن ها راه اندازی کرده است. کمیسیون اتحادیه اروپا به ویژه از تهدیدهایی در ارتباط به امور امنیتی، پولشویی، تقلب مالیاتی و فساد ابراز نگرانی کرده است. توزیع چنین پاسپورت ها در قبرس از ماه نوامبر ۲۰۲۰ به اینسو متوقف شده است. 

nf/af (dpa, rtr)

برگرفته از رسانه همکار ما (دویچه وله دری)

 

در همین زمینه