عکس: ارشیف/گفته می شود که این قایق بین ۱۶۰ تا ۲۰۰ سرنشین داشته است/عکس: Reuters
عکس: ارشیف/گفته می شود که این قایق بین ۱۶۰ تا ۲۰۰ سرنشین داشته است/عکس: Reuters

 ماهیگیران در برابر سواحل یمن، روز دوشنبه، ۲۵ جسد را از آب بیرون کشیدند. طبق اطلاعات نهادهای مسئول، پیش از آن یک قایق با حدود ۲۰۰ مهاجر واژگون شده بود.

به گفته ماهیگیران، اجساد مهاجران در تنگه باب المندب کشف شد که بین کشور جیبوتی در شمال شرق افریقا و یمن قرار دارد. سرنوشت سرنشینان دیگر این قایق مشخص نشده است.

سخنگوی یک نهاد دولتی به نقل از قاچاقبران یمنی گفت: «قایق دو روز پیش واژگون شد و بین ۱۶۰ تا ۲۰۰ سرنشین داشت.» سازمان بین المللی مهاجرت (آی او ام) غرق شدن یک قایق را در این منطقه تایید کرد، اما اطلاعات دقیق تری در مورد نداده است.

ماهیگیران به خبرگزاری فرانسه (AFP) گفتند، اجساد در برابر راس العاره، که در ولایت جنوبی لحج قرار دارد، از آب بیرون کشیده شدند. این منطقه را مردم محلی به خاطر حضور باندهای بسیار فعال قاچاقبران «دروازه جهنم» می نامند. گفته می شود که غرق شدگان احتمالا مهاجران افریقایی هستند.

با وجود این که از شش سال پیش به این طرف در یمن جنگ جریان دارد و فقر گسترده در این کشور حاکم است، شمار بسیاری از مهاجران افریقایی که به دنبال کار درشبه جزیره عربستان هستند، به این جا می آیند. آن ها امیدوارند که بتوانند خود را از آن جا به عربستان سعودی یا کشورهای نفت خیز دیگر برسانند. اما بسیاری از مهاجران در یمن گیر می مانند.

طبق اطلاعات سازمان بین المللی مهاجرت «آی او ام» در این سال تا به حال ۵۱۰۰ مهاجر به این کشور رسیده اند.

در سال ۲۰۲۰ شمار آن ها به ۳۵ هزار و در سال ۲۰۱۹ به ۱۲۷ هزار تن می رسید. پس از این تاریخ شمار مهاجران در پی همه گیری کرونا و کاهش تقاضا برای نیروهای کار در کشورهای حاشیه خلیج فارس کاهش یافت.

سازمان «آی او ام» بسیاری از مهاجرانی را که به یمن می رسند، دوباره به کشورهای مبداشان پس می فرستد. مقام های این سازمان در ماه اپریل اعلام کردند که بیش از ۳۲ هزار مهاجر عمدتا اتیوپیایی در یمن گیرمانده اند که فقیرترین کشور شبه جزیره عربستان است.

 

در همین زمینه