عکس از مهاجران افغان در ایران
عکس از مهاجران افغان در ایران

مقامات ولایت گورنو بدخشان تاجیکستان گفته اند که به بیش از یک هزار مهاجر ملکی افغان پناه داده اند. این آوارگان از جنگ در شمال افغانستان گریخته و به خاک بدخشان وارد شده اند.

این اولین اعلامیه رسمی حکومت تاجیکستان است که تایید می‌کند نبرد میان نیروهای حکومتی و شورشیان طالبان در شمال أفغانستان منجر به مهاجرت مردم ملکی افغانستان به این کشور شده است.

در یک اعلامیه رسمی حکومت تاجیکستان آمده که اکثر این آوارگان را زنان، کودکان و افراد سالخورده تشکیل می‌دهند. گفته شده که این افراد به "منطقه ای امن" منتقل گردیده اند. در عین زمان گفتگوها با آژانس‌های مسئول در سازمان ملل متحد و آژانس صحی آغاخان آغاز شده تا برای این آوارگان مواد خوراکی و خدمات بهداشتی فراهم شود.

مرتبط:  منابع: تاجیکستان به فکر ایجاد اردوگاه برای مهاجران احتمالی افغان است

مقامات تاجیکستان در روزهای اخیر به خبرگزاری رویترز گفته اند که این کشور ایجاد اردوگاه برای مهاجران احتمالی افغانستان را زیر نظر دارد.

این کشور به صدها نیروی امنیتی نیز که از جنگ در شمال افغانستان گریخته بودند، به صورت موقت پناه داد و صدها تن از آن‌ها روز گذشته دوباره به کشورشان انتقال یافتند.

مرتبط:  صدها سرباز افغان که به تاجیکستان وارد شده بودند به کشورشان منتقل شدند

پس از آنکه امریکا و ناتو به منظور پایان دادن به جنگ ۲۰ ساله شان در افغانستان، اکثر نیروهای شان را از این کشور بیرون کشیدند، وضع امنیتی بدتر شد. طالبان همچنان به پیشروی ادامه داده و مناطق بیشتری را در این کشور تصرف می‌کنند. بیش از همه افراد ملکی در این جنگ آسیب دیده اند.

 صدها هزار تن در داخل افغانستان نیز آواره شده اند. بسیاری از مردم افغانستان نگران اوضاع هستند و تلاش می‌کنند راهی برای بیرون شدن از کشور بیابند. پاکستان و ایران نیز نسبت به احتمال مهاجرت‌های توده ای از افغانستان ابراز نگرانی کرده اند.

 

در همین زمینه