یک مرکز کنترول مرزی تاجیکستان در نزدیکی مرز افغانستان، جولای ۲۰۰۸. عکس از رویترز
یک مرکز کنترول مرزی تاجیکستان در نزدیکی مرز افغانستان، جولای ۲۰۰۸. عکس از رویترز

مقام‌های تاجیکستان می‌گویند که در پی افزایش حملات طالبان در مناطق شمال افغانستان، برای پذیرایی از حدود ۱۰۰ هزار مهاجر افغان آمادگی می‌گیرند. همزمان ارتش روسیه تعدادی نیرو و تجهیزات جنگی را در مرزهای مشترک تاجیکستان با افغانستان مستقر کرده است تا با پیامد‌های احتمالی حملات طالبان در این مناطق مقابله کند.

امام علی ابراهیم زاده، معاون اداره اضطراری تاجیکستان روز جمعه ۲۳جولای اعلام کرد که این کشور برای پذیرایی از حدود ۱۰۰ هزار مهاجر احتمالی از افغانستان آمادگی می‌گیرد.

او  در یک جلسه معلوماتی گفت که تاجیکستان در حال ساختن دو انبار بزرگ در ولایات ختلان و گورنو بدخشان است تا تجهیزات و امکانات لازم برای پذیرایی از مهاجران افغان را در آن‌جا ذخیره کند.

 مقام‌های تاجیکستان حدود دو هفته پیش خبر داده بودند که به دنبال تشدید حملات طالبان در مناطق شمال افغانستان، به حدود یک هزار  تن از غیرنظامیان در ولایت گورنو بدخشان تاجیکستان پناه داده‌اند اما چند روز بعدتر اعلام شد که این افراد دوباره به افغانستان برگشته‌اند.

در همین زمینه: تاجیکستان به بیش از یک هزار آواره جنگی از افغانستان پناه داد

بر اساس گزارش‌ها، ازبکستان، همسایه شمالی دیگر افغانستان برای پذیرایی از مهاجران احتمالی خشونت‌های افغانستان در شهر ترمذ کمپ ایجاد کرده است. مقام‌های رسمی ازبکستان درباره این کمپ چیزی نگفته‌اند اما خبرنگاران تاجیک وجود این کمپ را تائید کرده‌اند.

در همین زمینه: ازبکستان برای پذیرایی از مهاجران احتمالی از افغانستان در ترمذ کمپ ایجاد کرده

رزمایش‌های نظامی روسیه با همسایگان شمالی افغانستان

به نظر می‌رسد که تحولات سریع نظامی در مناطق شمالی افغانستان نگرانی روسیه و جمهوری‌های آسیانه میانه را که با افغانستان هم مرز هستند، برانگیخته است.

دولت روسیه روز سه شنبه اعلام کرد که تعدادی نیرو و تانک را در نزدیکی مرزهای مشترک تاجیکستان با افغانستان مستقر کرده است.

به گزارش خبرگزاری رویترز، این نیروها از بزرگترین پایگاه نظامی روسیه در تاجیکستان به یک پایگاه آموزشی نظامی در نزدیک مرز افغانستان فرستاده شده‌اند.

 خبرگزاری رویترز از قول تاس، خبرگزاری روسیه گزارش داده که  قرار است در آغاز ماه اگست نیروهای مشترک روسیه، تاجیکستان و ازبکستان در نزدیکی مرزهای افغانستان رزمایش‌های مشترکی را انجام دهند.

در تاجیکستان این رزمایش‌ها در فاصله ۲۰ کیلومتر از مرز افغانستان انجام خواهند شد.

 

در همین زمینه