عملیات روز های شنبه و یکشنبه گذشته کشتی های نجات در بحیره میدترانه (۳۱ جولای  و اول آگست ۲۰۲۱) عکس از رویترز
عملیات روز های شنبه و یکشنبه گذشته کشتی های نجات در بحیره میدترانه (۳۱ جولای و اول آگست ۲۰۲۱) عکس از رویترز

بر بنیاد اطلاعات سازمان های امدادگر، صدها مهاجر را که به قصد سفر به اروپا با قایق به بحیره مدیترانه آمده اند، خطر غرق شدن تهدید می کند. آن ها از کشورهای اروپایی مانند ایتالیا و مالتا خواستند که برای نجات مهاجران به سرعت وارد عمل شوند.

سازمان غیردولتی «سی واچ» روز دوشنبه از دست کم چهار قایق با مجموعا بیش از ۸۰۰ مهاجر گزارش داد که به شدت به کمک نیاز داشتند.

«سی واچ» در شبکه اجتماعی تویتر نوشت: «وضعیت به شدت بحرانی است. ایتالیا و مالتا باید به سرعت وارد عمل شده انسان ها را نجات دهند و نگذارند که کسی جانش را از دست بدهد.»

در این میان سازمان «اس او اس مدیترانه» اعلام کرد، ۵۵۰ مهاجر که سوار بر قایق بودند، نجات داده شده و به کشتی «اوشن وایکینگ» انتقال داده شدند.

براین اساس در روزهای شنبه و یکشنبه شش عملیات نجات انجام داده شده است. بیشتر مهاجران نجات یافته مرد هستند. اما ده ها زن حامله، مهاجران نوجوان و شمار زیادی از کودکان نیز در کشتی هستند. جوان ترین کودک نجات یافته سه ماه دارد.

«اس او اس مدیترانه» در ادامه گفت که به همراه پرسونل کشتی «سی واچ ۳» و پرسونل کشتی بادبانی «نادیر» که به سازمان غیردولتی «رسک شیپ» تعلق دارد، فقط در شنبه شب حدود ۴۰۰ مهاجر توسط سازمان های امدادگر نجات داده شده و در میان کشتی های «اوشن وایکینگ» و «سی واچ ۳» تقسیم شدند.

به گزارش سازمان بین المللی مهاجرت (آی او ام) از آغاز سال تا به حال در بخش مرکزی بحیره مدیترانه ۹۳۰ مهاجر غرق شده و یا گم شدند که به این ترتیب شمار آن ها در مقایسه با همین دوره زمانی در سال گذشته، تقریبا سه برابر شده است.

براساس برآورد این سازمان از ماه جنوری سال روان، حدود ۷۸۷۰۰ بار برای عبور از بحیره مدیترانه تلاش شده است.

در حالی که در سال گذشته به خاطر همه گیری کرونا شمار بسیار کمتری از مهاجران از مسیر بسیار خطرناک بحیره مدیترانه برای آمدن به اروپا استفاده کردند، تعداد آن ها در این سال به وضوح افزایش یافته است.

 

در همین زمینه