افراد طالبان در نزدیکی فرودگاه کابل، ۱۶ اگست ۲۰۲۱. عکس از رویترز
افراد طالبان در نزدیکی فرودگاه کابل، ۱۶ اگست ۲۰۲۱. عکس از رویترز

مقام‌های ازبکستان می‌گویند که بیش از ۷۴۰ تن از افغان‌ها، از جمله غیرنظامیان، به این کشور پناه برده‌اند. تاجیکستان هم گفته است به دهها تن از نظامیان افغان اجازه داده است وارد این کشور شوند.

خبرگزاری فرانسه از قول دادستان عالی ازبکستان گزارش داد که به روزهای شنبه و یکشنبه گذشته، ۵۸۵ تن از سربازان ارتش افغانستان در ۲۴ هلیکوپتر و ۲۲هواپیمای نظامی وارد شهر ترمذ شده‌اند.

بر اساس گزارش، این افراد بعد از ورود غیرقانونی به حریم هوایی ازبکستان توسط هواپیماهای این کشور به فرودگاه هدایت شدند.

مقام‌های ازبکستان گفته‌اند که یک هواپیمای نظامی حامل چندن تن از افغان‌ها در منطقه سرخان دریا سقوط کرده اما سرنشینان آن زنده مانده‌اند.

به گفته دادستان عالی، ۱۵۸ تن از افغان‌ها، شامل افراد نظامی و ملکی، از طریق دریای آمو وارد ازبکستان شدند. این افراد از سوی مقام‌های ازبکستان تحت تحقیق قرار گرفتند.

همزمان مقام‌های تاجیکستان نیز اعلام کردند که بیش از ۱۰۰ تن نظامیان ارتش افغانستان وارد فرودگاه باختر در جنوب این کشور شده‌اند.

این نظامیان بعد از آن که از مقام‌های تاجیکستان خواهان کمک شدند، اجازه یافتند با هواپیما فرودگاه شوند.

روز شنبه گذشته بعد ز این که مقام‌های حکومتی افغان از جمله جنرال دوستم و عطا محمد نور شهر مزارشریف را ترک کردند، گروه طالبان کنترول ولایت بلخ را به دست گرفت.

گزارش‌های ابتدایی حاکی از آن بود که هر دو مقام‌ حکومتی وارد ازبکستان شده‌اند اما این گزارش‌ها تا کنون رسما تائید نشده‌اند.

روز یکشنبه، بعد از آنکه خبر فرار اشرف غنی، رئیس جمهور افغانستان منتشر شد، جنگجویان طالبان وارد کابل شدند.

مقام‌های طالبان که در قطر به سر می‌برند کنون رسما حکومت خود را اعلام نکرده‌اند.

 

در همین زمینه