آرشیف: لیتوانیا برای پذیرایی از مهاجران در مرزهای خود با بلاروس کمپ ایجاد کرده است. عکس از رویترز، جولای ۲۰۲۱.
آرشیف: لیتوانیا برای پذیرایی از مهاجران در مرزهای خود با بلاروس کمپ ایجاد کرده است. عکس از رویترز، جولای ۲۰۲۱.

یک نهاد حمایت از مهاجران در پولند هشدار داده که حدود ده‌ها پناهجوی افغان در مرز بین لهستان و بلاروس گیر مانده اند. این وضعیت رقت بار مهاجران پیامد اختلافات سیاسی میان هردو کشور است. در همین حال کشور های اروپایی از سازمان ملل خواسته اند تا درمقابل موج جدید مهاجرت و ترغیب دولت بلاروس اقدام کند.

یک سازمان خیریه که در حوزه کمک و امداد به پناهجویان فعالیت دارد می‌گوید گروهی مهاجران افغان حدود ۱۲ روز است که در بلاروس و نزدیک مرز پولند در روستای اوسنارز گیر مانده اند. بعد از تحریم‌های اتحادیه اروپا علیه بلاروس، مینسک تصمیم گرفت برای انتقام جویی، موجی از مهاجرانی را که در این کشور مانده‌اند، روانه لهستان و لیتوانیا کند اما دولت راستگرای پولند به این مهاجران اجازه ورود نمی‌دهد.

در میان کسانی که در این اردوگاه موقت گرفتار شده‌اند یک دختر ۱۵ ساله افغان نیز وجود دارد که گفته می‌شود حال مساعدی ندارد. سازمان خیریه یاد شده روز جمعه در حساب توییتر خود از نام های این مهاجران افغان یاد کرده تا همرسانی شود.

اعضای این سازمان پولندی روز چهارشنبه برای نخستین بار اجازه پیدا کردند که برای پناهجویان غذا، رخت خواب، خیمه و پاور بانک ببرند.

ماژیج کنیژنی، نماینده چپگرای مجلس پولند در اعتراض به وضعیتی که این پناهجوها در آن به سر می برند می‌گوید: «این یک وضعیت غیرانسانی و از آن بالاتر یک رسوایی برای پولند و بلاروس است که این افراد را در چنین شرایطی به دور از کرامت انسانی نگه داشته و زندانی کرده‌اند. ادامه این وضعیت جان این افراد را به خطر می‌اندازد.»

پناهجویان یاد شده نه راه پیش دارند و نه راه پس، از یک سو پولند به آنها اجازه ورود نمی‌دهد و از سوی دیگر سربازان بلاروسی جلو بازگشت آن‌ ها را گرفته اند . پولند اخیرا صدها سرباز را در مرز مستقر و سیم‌ های خاردار بیشتری را در مرز با بلاروس نصب کرده تا پناهجویان وارد این کشور نشوند.

ماتئوش موراویتسکی، نخست وزیر پولند هرچند با این پناهجویان ابراز همدردی کرده اما در عین حال اصرار دارد که این افراد «ابزاری در دست لوکاشنکو» هستند.

اختلافات میان بلاروس و کشورهای اتحادیه اروپا از زمان انتخابات مناقشه‌ برانگیز سال گذشته ریاست جمهوری که به پیروزی دوباره لوکاشنکو انجامید، تشدید شده است.

در همین حال کشور های شرقی عضو اتحادیه اروپا از سازمان ملل متحد خواستند تا علیه دولت بلاروس که مهاجران را به عبور غیرقانونی از خاک اتحادیه اروپا ترغیب می‌کند، اقدام نماید.

هزاران پناهجو، عمدتاً از خاورمیانه، در ماه‌های اخیر از مرز بلاروس به اتحادیه اروپا عبور کرده اند.

ویدیوهای منتشر شده نشان می‌دهد، ده‌ها پناهجوی افغان در مرز بلاروس با لیتوانی و پولند در سرگردانی به سر می برند. آنها در مرز میان این کشور ها گیر مانده اند.

 

در همین زمینه