هواپیمای خط هوایی قطر
هواپیمای خط هوایی قطر

شبکه خبری «الجزیره» گزارش داده است که پروازهای داخلی از میدان هوایی کابل روز جمعه از سر گرفته خواهد شد. یک تیم فنی از قطر در همکاری با طالبان برای فعال‌سازی مجدد میدان هوایی کابل کار می‌کند.

شبکه «الجزیره» مستقر در قطر روز پنج شنبه به نقل از مقام اداره هوانوردی افغانستان گزارش داد که پروازهای داخلی از میدان هوایی کابل روز جمعه از سر گرفته خواهد شد، اما شروع مجدد پروازهای بین‌المللی «وقت خواهد گرفت».

در همین حال، شیخ محمد بن عبدالرحمان آل ثانی، وزیر خارجه قطر روز پنج‌شنبه در دوحه گفت: «ما مطمئن هستیم که این میدان را به زودی ممکن آماده فعالیت خواهیم کرد.»

او از طالبان خواست که امکان خروج مصون کسانی را که می‌خواهند از افغانستان خارج شوند، فراهم کنند: «این بسیار مهم است که طالبان تعهد شان را برای فراهم ساختن سفر مصون و آزادی گشت و گذار برای افغان‌ها نشان بدهند.»

او افزود که قطر در این زمینه با طالبان و ترکیه همکاری می‌کند و «امید است که ما در روزهای آینده خبرهای خوشی را در یافت کنیم.»

دومنیک راب، وزیر خارجه بریتانیا که برای دیدار با همتای قطری‌اش به دوحه سفر کرده است، گفت: «ما باید خود را با واقعیت جدید تطبیق دهیم. اولویت کنونی ما این است که خروج مطمئن را برای شهروندان بریتانیا، و همچنین افغان های که برای بریتانیا کار کرده‌اند و کسانی که در معرض خطر جدی هستند، فراهم سازیم.»

روز چهارشنبه یک هواپیمای شرکت قطر ایرویز تیم تخنیکی این کشور را برای مذاکره در مورد از سر گیری فعالیت میدان هوایی به کابل انتقال داد. براساس معلومات منابع آگاه، این کارشناسان تخنیکی بنا به خواهش طالبان به افغانستان فرستاده شده اند.

در جریان عملیات تخلیه، بیش از ۱۲۳ هزار خارجی و افغان از طریق میدان هوایی کابل به بیرون انتقال داده شدند. از این میان، حدود ۴۳ هزار نفر به قطر انتقال داده شدند تا از آن‌جا به کشورهای دیگر بروند.

برگرفته از رسانه همکار ما دویچه وله دری

 

در همین زمینه