عکس آرشیف
عکس آرشیف

براساس گزارش‌ها، شش هواپیما که قرار است امریکایی‌ها و ترجمان‌های افغان را تخلیه کنند، از پنج روز به این سو در مزار شریف متوقف مانده و هنوز اجازه پرواز دریافت نکرده اند.

رسانه‌های امریکایی گزارش داده اند که شش هواپیما که قرار است حدود ۱۰۰۰ شهروند امریکایی و ترجمان‌های افغان را از مزار شریف به بیرون انتقال بدهند، پنج روز می‌شود که در آنجا گیر مانده اند.

مایک مک‌کال، نماینده ارشد جمهوریخواهان در کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان ایالات متحده امریکا به «فاکس نیوز ساندی» گفته است که این شش هواپیما از سوی طالبان اجازه پرواز دریافت نکرده اند.

او گفته است که طالبان سرنشینان این هواپیماها را «گروگان» گرفته اند. او معتقد است که طالبان به دنبال «به رسمیت شناختن کامل از سوی ایالات متحده امریکا» هستند.

در همین حال، گزارش‌های دیگری برخلاف گفته‌های مک‌کال نیز نشر شده است. روزنامه نیویارک تایمز به نقل از سازمان دهندگان پروازهای تخلیه در قطر گزارش داده است که این هواپیماها مجوز مورد نیاز را دریافت کرده اند و منتظر تایید نهایی از سوی طالبان اند.

این روزنامه به نقل از اریک مونتالوو، یک افسر بازنشسته نیروی دریایی ایالات متحده امریکا که در اجرای پروازها نقش دارد، نوشته است که «طالبان هواپیماها را به عنوان گروگان توقف نداده اند.»


برگرفته از رسانه همکار ما دویچه وله دری

 

در همین زمینه