اولین پرواز ملکی از میدان هوایی کابل بعد از خروج نیروهای امریکایی از افغانستان (۹ آگست ۲۰۲۱)
اولین پرواز ملکی از میدان هوایی کابل بعد از خروج نیروهای امریکایی از افغانستان (۹ آگست ۲۰۲۱)

برای نخستین بار پس از خروج نیروهای امریکایی حدود ۱۱۰ شهروند خارجی از جمله ۱۵ آلمانی با اولین هواپیمای غیرنظامی از افغانستان خارج شدند. گفته شده شمار زیادی از مسافران زنان و کودکان بوده اند.

وزارت خارجه آلمان عصر پنجشنبه در برلین اعلام کرد، عمدتا در این پرواز زنان و کودکان بودند. در این اعلامیه آمده است: «این فرصت خروج از کشور در زمان بسیار کوتاهی به وجود آمد.» شهروندان امریکایی، کانادایی و اوکراینی نیز در هواپیمای بوئینگ ۷۷۷ حضور داشتند. همانطور که خبرنگاران خبرگزاری فرانسه مشاهده کردند، مسافران هواپیمای شرکت هواپیمایی قطر روز پنجشنبه از کابل به سمت دوحه پرواز کردند. به گزارش خبرگزاری فرانسه، آنها در مرکز پناهجویان افغان در دوحه مستقر خواهند شد.

در ابتدا، از حدود ۲۰۰ مسافر صحبت می شد. بعد گزارش شد که "حدود ۱۱۳" مسافر در این پرواز حضور داشته اند.

 لینا عزیزی، ۴۵ ساله، هنگام ورود به دوحه گفت: «من به خانواده ام نگفتم که می روم، اما امروز ساعت ۷ صبح به آنها پیام دادم.» او افزود: «نه تنها برای خانواده ام بلکه برای بسیاری از مردم متاسفم. ما باید امیدوار باشیم.»

 یک شهروند دو تابعیتی افغان-امریکایی که به همراه خانواده اش به میدان هوایی کابل آمده بود به خبرنگاران خبرگزاری فرانسه گفت که تنها چند ساعت قبل از احتمال خروج از کشور مطلع شده است. "ما با وزارت خارجه در تماس بودیم و امروز صبح با من تماس گرفته و گفته شد که به میدان هوایی بروم." 

ظاهراً پرواز های بیشتری برای انتقال افراد آسیب پذیر از افغانستان برنامه ریزی شده است. وزارت خارجه آلمان اعلام کرد: «ما به طور بسیار جدی به ایجاد فرصت های بیشتر برای انتقال افراد آسیب پذیر در چند روز آینده ادامه می دهیم و به مردم که در این روند شامل می شوند، در این مورد اطلاع می دهیم.» وزارت خارجه آلمان از حکومت قطر برای همکاری نزدیک و قابل اعتماد در چند هفته گذشته تشکر کرده است. همچنین دومینیک راب، وزیر خارجه بریتانیا نیز از دوحه "به دلیل مساعد ساختن این پرواز با ۱۳ شهروند بریتانیایی" تشکر کرد. سیگرید کاگ، وزیر خارجه هالند گفت که ۱۳ تبعه این کشور نیز در این پرواز بوده ند.

اولین پرواز ملکی از میدان هوایی کابل بعد از خروج نیروهای امریکایی از افغانستان (۹ آگست ۲۰۲۱)
اولین پرواز ملکی از میدان هوایی کابل بعد از خروج نیروهای امریکایی از افغانستان (۹ آگست ۲۰۲۱)

قطر و ترکیه اخیراً بازسازی زیرساخت های میدان هوایی کابل را آغاز کرده اند. مطلق القحطانی، فرستاده ویژه قطر در امور افغانستان، از یک "روز تاریخی" برای میدان هوایی صحبت کرد. او گفت که این یک گام مهم در راه "بازگشایی میدان برای پروازهای بین المللی" است.

پس از فرود هواپیما در دوحه، شیخ محمد بن عبدالرحمن آل ثانی، وزیر خارجه قطر از طالبان برای "همکاری" آنها تشکر کرد.

کاخ سفید واشنگتن رفتار طالبان در این مورد را "انعطاف پذیر و حرفه ای" نامید. ایالات متحده در ابتدا نمی خواست فاش کند که چه تعداد از شهروندان امریکایی خارج شده اند. ند پرایس، سخنگوی وزارت خارجه این کشور گفت، به بیش از ۳۰ شهروند امریکایی و افراد دارای اقامت دایمی در ایالات متحده جای در این هواپیما پیشنهاد شده بود. با این حال، "همه آنها" تصمیم به ترک افغانستان نگرفتند. پرایس همچنین تاکید کرد که واشنگتن امیدوار است پروازهای بیشتری برای تخلیه وجود داشته باشد.

پروازهای تخلیه از کابل، که پس از روی کار آمدن طالبان آغاز شده بود، در پایان ماه آگست با خروج نیروهای امریکایی پایان یافت. طی چند هفته حدود ۱۲۳ هزار نفر از طریق هواپیماهای بین المللی از افغانستان خارج شدند. اما همه خارجیانی که مایل به ترک بودند و افغان های آسیب پذیر به موقع از کشور خارج نشدند. این امر باعث انتقاد شدید جامعه بین المللی از خروج شتابزده نیروهای بین المللی شد.

قطر بازیگر اصلی بحران افغانستان است. در سال ۲۰۲۰ مذاکرات بین طالبان و حکومت ایالات متحده امریکا در مورد خروج نیروهای بین المللی از افغانستان در این کشور انجام شد. بعداً مذاکراتی در قطر بین شبه نظامیان و حکومت افغانستان نیز راه اندازی شد. وزیر خارجه قطر همچنین روز پنجشنبه با وزیر خارجه ایران نشستی داشت.

 

در همین زمینه