قاسم جومارت توکایف، رئیس جمهور قزاقستان با پوتین رئیس جمهور روسیه (آرشیف)
قاسم جومارت توکایف، رئیس جمهور قزاقستان با پوتین رئیس جمهور روسیه (آرشیف)

اعضای سازمان پیمان امنیت جمعی که برخی شان با افغانستان هم مرز اند، برنامه‌ای برای پذیرش مهاجران افغان ندارند. شماری از کشورهای آسیای میانه در تلاش تقویت امنیت مرزی خود اند.

قزاقستان اعلام کرده است که اعضای سازمان پیمان امنیت جمعی برنامه‌ای برای پذیرش مهاجران افغان ندارند. این پیمان زیر رهبری روسیه شامل سه کشور تاجیکستان، قرغیزستان و قزاقستان و شماری دیگری از اعضای سابق اتحاد جماهیر پیشین شوروی پیشین می‌باشد.

سران کشورهای این پیمان روز پنج شنبه در تاجیکستان دیدار کردند. قاسم جومارت توکایف، رئیس جمهور قزاقستان در اعلامیه‌ای از «موضعگیری مشترک سازمان پیمان امنیت جمعی حمایت کرد که براساس آن اسکان مهاجرین افغان و یا ایجاد قرارگاه‌های نظامی خارجی در قلمرو این کشورها قابل قبول نیست».

ازبکستان و ترکمنستان، دو کشور دیگر در آسیای میانه با افغانستان هم مرز اند، اما عضو «سازمان پیمان امنیت جمعی» نیستند. با وجود آن ازبکستان نیز گفته است که می‌خواهد فقط به افغان‌هایی اجازه ورود بدهد که به هدف ترانزیت وارد این کشور شده از آنجا به کشورهای دیگر پرواز کنند.

علاوه بر این، برخی کشورهای عضو این پیمان در تلاش تقویت امنیت مرزی اند. استانیسلاو زاس، دبیرکل پیمان امنیت جمعی گفت که ایجاد تاسیسات مرزی در جنوب تاجیکستان باید تسریع شود.

به گفته او، این پیمان امنیتی اعلام آمادگی کرد که در صورت نیاز «اقدامات موثری را برای تضمین امنیت مرزهای جنوبی روی دست بگیرد».

در اعلامیه پیمان امنیت جمعی وضعیت افغانستان «هشداردهنده» عنوان شده است. در عین زمان روسیه گفته است که پایگاه نظامی خود در تاجیکستان را با ارسال تانک‌های مدرن تقویت می‌کند.

رهبران کشورهای عضو سازمان پیمان امنیت جمعی در اعلامیه شان گفته اند: «ما از یک افغانستان صلح‌‌آمیز و مستقل حمایت می‌کنیم که عاری از تروریسم و مواد مخدر باشد.»

برگرفته از رسانه همکار ما دویچه وله دری

 

در همین زمینه