اولین پرواز غیرنظامی از میدان هوایی کابل بعد از خروج نیروهای امریکایی از افغانستان (۹سپتمبر ۲۰۲۱)
اولین پرواز غیرنظامی از میدان هوایی کابل بعد از خروج نیروهای امریکایی از افغانستان (۹سپتمبر ۲۰۲۱)

در نهمین پرواز تخلیه از افغانستان، شرکت هوایی قطر بیش از ۳۵۰ تن از افغان‌ها و اتباع کشورهای غربی را از افغانستان به دوحه انتقال داد. تعدادی از استادان و دانشجویان دانشگاه امریکایی کابل شامل این پرواز بودند.

به گزارش سی ان ان، یک مقام قطری گفت روز یکشنبه ۱۷ اکتوبر ۳۵۳ تن از افغان‌ها و تعدادی از اتباع کشورهای غربی کابل را به مقصد دوحه ترک کردند.

در نهمین پرواز شرکت هوایی قطر تعدادی از استادان، کارمندان و دانشجویان دانشگاه امریکایی در کابل و تعداد دیگری از افغان‌ها افغانستان را ترک کردند.

گروهی از اتباع کشورهای غربی از جمله امریکا، هالند، دنمارک و استرالیا نیز در میان سرنشینان نهمین پرواز شرکت هوایی قطر بعد از ۳۱ اگست حضور داشتند.

افراد تخلیه شده از افغانستان به دوحه نخست به یک مرکز پناهجویان افغان انتقال داده می‌شوند و در آنجا آزمایش ویروس کورونا را می‌گذرانند. این افراد تا زمان انتقال به یک کشور سوم در دوحه می‌مانند.

در همین باره: بیش از ۳۵۰ تن از جمله بازیکنان فوتبال افغان از کابل به دوحه رسیدند

به گزارش سی ان ان یک مقام قطری گفته است که این کشور به همکاری با شریکان بین المللی خود ادامه خواهد داد تا آزادی بیرون آمدن از افغانستان را تامین کند.

بعد از به قدرت سیدن طالبان در افغانستان در نیمه ماه اگست، قطر به عمده ترین کشور میانجی میان این گروه و کشورهای غربی بدل شده است.

طی هشت پرواز قبلی شرکت مسافربری قطر از افغانستان به دوحه بعد از ۳۱ اگست، صدها شهروند افغان و اتباع کشورهای غربی به دوحه و سپس به کشورهای مقصد انتقال یافته‌اند.

در بزرگترین عملیات تخلیه نظامی که از سوی امریکا و سایر کشورهای غربی از ۱۵ تا ۳۱ اگست انجام شد، بیش از یک صد و سی هزار تن از افغان‌ها عمدتاً از طریق دوحه به کشورهای سوم انتقال داده شدند.

 

در همین زمینه