مهاجران و آوارگان در مرز بلاروس با پولند جمع شده اند. عکس: پکچرالیانس/ آ اف پی
مهاجران و آوارگان در مرز بلاروس با پولند جمع شده اند. عکس: پکچرالیانس/ آ اف پی

محکمه عالی اروپایی حقوق بشر، در ده ها مورد پولند را برای محافظت از پناهجویان گیرمانده در مرز این کشور با بلاروس موظف به انجام اقدامات فوری کرده است.

پولند از سوی دادگاه عالی حقوق بشر اروپا در ماه گذشته موظف شد که به درخواست کنندگان، غذا و کمک های طبی برساند، دسترسی آنان را به وکلای مدافع فراهم کند و از فرستادن اشخاص به بلاروس نیز خودداری نماید. این محکمه در مورد چگونگی عملی شدن احکام معلومات بیشتر ارایه نکرده است.

پولند به عنوان کشور عضو شورای اروپا موظف است که احکام این محکمه را تطبیق کند. گفته می‌شود که بین ۲۰ اگست تا سوم دسامبر امسال، از میان حدود ۲ هزار، ۴۷ درخواست برای انجام چنین اقدامات موقت ارائه شده است که یکی از آن ها برعلیه لیتوانیا و دیگری هم علیه پولند است. تقریبا به همه این درخواست ها از سوی دادگاه موافقت شده است.

براساس اطلاعات محکمه، چنین اقداماتی فقط در موارد استثنایی انجام می‌شوند، هنگامی که درخواست کنندگان در معرض خطر واقعی باشند و متحمل آسیب های تغییرناپذیر شوند.

محکمه عالی حقوق بشر گفت: اقدامات تصویب شده به این معنا نیستند که پولند و لیتوانیا موظف باشند و اجازه دهند تا همه پناهجویان در قلمرو شان بمانند. زیرا آن ها براساس حقوق بین الملل این اجازه را دارند که ورود به کشور، اقامت و خروج شهروندان خارجی را کنترول کنند.

از سوی دیگر، اتحادیه اروپا بلاروس را متهم می‌کند که مهاجران را به صورت هدفمندانه از مناطق بحران زده به این کشور انتقال می دهد و بعد آن ها را به مرزهای پولند و لیتوانیا می کشاند.

 

در همین زمینه