دانش آموزان انستیتوت ملی موسیقی افغانستان و خانواده‌های شان هنگام ورود به فرودگاه لیسبون. عکس از رویترز
دانش آموزان انستیتوت ملی موسیقی افغانستان و خانواده‌های شان هنگام ورود به فرودگاه لیسبون. عکس از رویترز

۲۷۳ تن از افغان‌ها شامل استادان و دانش آموزان انستیتوت ملی موسیقی افغانستان و خانواده‌های شان وارد پرتگال شدند. این نوازندگان و دانش آموزان به دلیل ممنوعیت موسیقی از سوی طالبان، در معرض خطر قرار داشتند.

گروه بزرگی از موسیقی دانان و دانش آموزان انستیتوت ملی موسیقی افغانستان بعد از به قدرت رسیدن طالبان در ۱۵ اگست، از افغانستان فرار کردند و در ماه اکتوبر وارد قطر شدند.

روز دوشنبه ۱۳ دسمبر ۱۵۰ تن از نوازندگان و دانش آموزان افغان با خانواده‌های شان از قطر به لیسبون، پایتخت پرتگال انتقال یافتند. شکلا صافی، یک تن از دانش آموزان، هنگام فرود آمدن از هواپیما از جامعه بین المللی قدردانی کرد و گفت: «من از جامعه بین المللی تشکر می‌کنم که زندگی ما را نجات دادند.»

مرتضی محمدی، یک دانش آموز دیگر انستیتوت گفت: «حال ما این امکان را خواهیم داشت که به نوازندگی ادامه بدهیم و من از این موضوع بسیار خوشحال هستم.»

انتونیو کوستا، نخست وزیر پرتگال با انتشار پیامی در تویتر گفت: «دانش آموزان، زنان و مردان جوان و نزدیکان آنها، فرصت زندگی و ادامه تحصیل در پرتگال را خواهند داشت.»

طالبان بعد از به قدرت رسیدن دوباره در افغانستان، موسیقی و حضور زنان در برنامه‌های تلویزیونی را ممنوع اعلام کرده‌اند و به همین دلیل تعداد زیادی از هنرمندان از جمله نوازندگان افغان در کشور شان احساس خطر می‌کنند.

احمد ناصر سرمست، رئیس انستیتوت ملی موسیقی افغانستان گفت که قرار است بعد از اسکان مجدد دانش آموزان افغان در پرتگال، کار بازسازی انستیتوت در این کشور آغاز گردد. او گفت: «ما یک ماموریت مهم داریم و آن حفظ موسیقی افغانی است.»

پرتگال تا کنون از ۷۶۴ پناهجوی افغان پذیرایی کرده است. در ماه اکتوبر دهها بازیکن تیم فوتبال زنان افغانستان و خانواده‌های شان وارد این کشور شده بودند.

در همین زمینه: ۱۰۰ تن از معلمان و دانش‌‌آموزان انستیتوت ملی موسیقی از افغانستان خارج شدند

 

در همین زمینه