تعدادی از افغان‌ها و گروهی از بستگان چهار مهاجر  افغان که در کانال مانش غرق شدند در یک مسجد شهر لیل مراسم دعا و فاتحه برگزار کردند، ۱۶ دسمبر ۲۰۲۱. عکس از رویترز
تعدادی از افغان‌ها و گروهی از بستگان چهار مهاجر افغان که در کانال مانش غرق شدند در یک مسجد شهر لیل مراسم دعا و فاتحه برگزار کردند، ۱۶ دسمبر ۲۰۲۱. عکس از رویترز

گروهی از افغان‌ها و نزدیکان چهار مهاجر افغان که در کانال مانش غرق شدند، در شهر لیل مراسم فاتحه و دعا برگزار کردند. همزمان دادستانی پاریس اعلام کرد که آخرین جسد از جمع ۲۷ مهاجر غرق شده نیز شناسایی شده است.

روز پنجشنبه ۱۶ دسمبر تعدادی از افغان‌ها و گروهی از بستگان چهار مهاجر افغان که در کانال مانش غرق شدند در یک مسجد شهر لیل مراسم دعا و فاتحه برگزار کردند.

در این مراسم حدود ۱۵۰ تن از شهرهای کاله و دنکرک و عده‌ای هم از انگلستان- کشور مقصد مهاجران- شرکت و با همدیگر اظهار همدردی کردند. امر لسفر، امام مسجد ایمان شهر لیل گفت که «چهار برادر افغان در شرایط رقت باری در مانش غرق شدند.»

قرار است اجساد هر چهار مهاجر با هواپیما نخست به پاکستان و سپس به افغانستان انتقال داده شوند.

در همین زمینه: ۴ تن از مهاجران غرق شده در کانال مانش افغان بودند

صفی نعمت الله که از حومه پاریس در مراسم شرکت کرده بود به خبرگزاری فرانسه گفت روزی که خبر غرق شدن مهاجران را در تلویزیون دید برایش «بسیار دردآور» بود. او گفت: «فوراً به فکر مامایم افتادم که می‌خواست به انگلستان برود. نزد پولیس شهر سرژی رفتم. اول به من اطمینان دادند اما بعدتر تیلفون کردند و گفتند که مامایم غرق شده است.»

محمد نعیم مایار، مامای صفی نعمت الله،۴۰ ساله و سه مهاجر دیگر ۲۴، ۲۵ و ۲۷ ساله بودند. نعیم مایار که می‌خواست به انگلستان برود «قبلاً در آنجا پناهندگی داده بود و آرزو داشت درخواست خود را تعقیب کند.»

شناسایی آخرین جسد از ۲۷ مهاجر غرق شده

همزمان دادستانی پاریس خبر داد که آخرین جسد باقیمانده از جمع ۲۷ مهاجر غرق شده نیز شناسایی شده است. این مهاجر یک ویتنامی ۲۹ ساله بوده است.

خانم لور بکوو، دادستان پاریس روز سه شنبه ۱۴ دسمبر اعلام کرده بود که از جمله ۲۷ جسد به دست آمده از کانال مانش در ۲۴ نومبر، اجساد ۲۶ مهاجر شناسایی شده‌اند. در میان آنان ۴ افغان، ۱۶کرد‌ عراقی، یک کرد ایرانی، ۳ ایتوپیایی، یک مصری و یک زن سومالیایی وجود دارند.

در همین زمینه: کانال مانش: دستکم ۲۷ مهاجر در اثر واژگون شدن کشتی شان غرق شدند

تا کنون چگونگی غرق شدن ۲۷ مهاجر یاد شده در کانال مانش روشن نشده اما یک مهاجر کرد عراقی و یک سودانی در این حادثه توسط امدادگران نجات داده شدند.

کشتی حامل این مهاجران روز ۲۴ نومبر از ساحل لون پلاژ در نزدیکی گراندسنت وارد کانال مانش شده بود و مهاجران می‌خواستند خود را به انگلستان برسانند.

مهاجر کردی به یک شبکه تلویزیونی کرد گفت که هنگام واژگون شدن کشتی، مهاجران با تیلفون از امدادگران فرانسوی و انگلیسی درخواست کمک کردند اما پاسخ مثبت نگرفتند. فرمانداری دریای شمال فرانسه این ادعا را رد کرده است.

 

در همین زمینه