مهاجران سوار بر کشتی در آب های یونان، ۲۹ کتوبر ۲۰۲۱. عکس: رویترز
مهاجران سوار بر کشتی در آب های یونان، ۲۹ کتوبر ۲۰۲۱. عکس: رویترز

بر اثر غرق شدن یک قایق در دریای اژه بین یونان و ترکیه دست کم ۱۶ مهاجر کشته شدند. این سومین حادثه مشابه در آب‌های یونان در جریان یک هفته است که منجر به کشته شدن ۳۰ تن گردید.

خبرگزاری رویترز به نقل از نیروی دریایی یونان گزارش داد که در پی واژگونی یک قایق مهاجران در دریای اژه در نزدیکی جزیره پاریس، دست کم چهار ۱۶ کشته و ۶۳ تن دیگر نجات یافتند. این مهاجران می خواستند خود را به خاک اروپا برسانند.

مقامات یونان می گویند که تاکنون جسد ۱۲ مرد، ۳ زن و یک کودک را در آب های جزیره پاروس پیدا کرده اند و عملیات نجات در حال انجام است.

بر اساس گزارش رسانه ها، این مسافران با کمک قاچاقبران از ترکیه به سمت ایتالیا در حال حرکت بودند. گزارش ها حاکی از آن است که بازماندگان شامل مهاجران افغانستان، سوریه و فلسطین هستند.

۳۰ مهاجر در جریان یک هفته غرق شدند

روز پنجشنبه، یک روز قبل از حادثه روز جمعه، ۱۱ مهاجر در دریا در نزدیک جزایر یونان جان خود را از دست دادند. یک قایق حامل حدود ۱۰۰ مهاجر روز پنجشنبه در سواحل جزیره ای در جنوب یونان غرق شد.

در همین مورد: ۱۱ پناهجو در نزدیکی یک جزیره یونان جان باختند

در حادثه ای دیگر، ۳ مهاجر دیگر روز چهارشنبه هفته گذشته غرق شدند.

کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل تخمین می زند که بین جنوری تا نوامبر سال جاری، بیش از ۲۵۰۰ مهاجر در مسیر دریا برای رسیدن به اروپا کشته و یا مفقود شده اند.

یونان یکی از مسیرهای اصلی مهاجرت به اروپا است. مهاجران خاورمیانه، آفریقا و برخی کشورهای اروپایی از جنگ، فقر و خشونت می گریزند تا به کشورهای پیشرفته اروپایی برسند.

 

در همین زمینه