هواپیمای خط هوایی قطر. عکس: رویترز
هواپیمای خط هوایی قطر. عکس: رویترز

برخی منابع به رسانه های آمریکایی گفتند که تمام پروازهای تخلیه از کابل به قطر در سه هفته گذشته به تعویق افتاده است زیرا طالبان می خواهند افراد خود را برای کار در قطر، عربستان سعودی و جاهای دیگر بفرستند.

طالبان بر این باورند که برخی از چوکی های پروازهای بشردوستانه باید برای آنها ریزرف شود، زیرا آنها افغانستان را اداره می کنند و قطری ها از میدان هوایی کابل استفاده می کنند.

ان بی سی هفته گذشته به نقل از یک منبع در کنگره آمریکا گزارش داد که پروازهای تخلیه از کابل به قطر زمانی به تعلیق افتاده است که طالبان می خواستند نزدیکانشان را به هواپیما سوار نموده و از سوار شدن برخی از افغان هایی که به خارج از کشور سفر می کردند جلوگیری کرده و آنها را مورد آزار و اذیت قرار می دادند.

به گفته این منبع، طالبان در تلاش بودند تا برای افراد خود در هواپیما جایی فراهم کنند اما مقامات قطر درخواست آنها را نپذیرفتند و طالبان پروازها را متوقف کردند.

به گفته یک منبع کنگره، طالبان کارگران افغان را با هواپیماهای قطری به عربستان سعودی، قطر و جاهای دیگر فرستاده بودند تا قبل از لغو پروازها کار پیدا کنند.

شبکه ان بی سی همچنان گزارش داد که طالبان برخی از افرادی را که در کشورهای حاشیه خلیج فارس زندگی نموده و کار می کردند و به افغانستان بازگشته بودند، اما از زمان سقوط افغانستان به دست طالبان در کشور گیر مانده اند، در هواپیما پیشنهاد کرده بودند.

پیش از این هفته ای یکی دو پرواز تخلیه از کابل به قطر انجام می شد.

از زمان سقوط افغانستان به دست طالبان، شرکت هوایی قطر تنها خط پرواز هوایی است که مردم را از افغانستان به قطر انتقال می دهد.

یکی از مقامات وزارت امور خارجه امریکا که در عملیات تخلیه شرکت داشت گفته است که پروازها به حالت تعلیق درآمده است. اگرچه هنوز خبری در مورد از سرگیری پروازها وجود ندارد، اما این مقام مسئول ابراز امیدواری کرد که پروازها به زودی از سر گرفته شود.

با خروج کامل نیروهای امریکایی و ناتو از افغانستان در پایان ماه اگست، تعداد زیادی از افغان هایی که با امریکایی ها کار کرده بودند به قطر، کشورهای عربی و برخی کشورهای اروپایی منتقل شده و منتظر رفتن به امریکا هستند.

از آن زمان تاکنون بیش از ۱۳۰۰۰۰تن از افغانستان تخلیه شده اند، اما انتظار می رود ده ها هزار افغان دیگر با کمک برخی کشورهای خارجی تخلیه شوند.

انتقال ۱۴۵۰ کودک افغان بدون خانواده به آمریکا

از سوی دیگر، سی ان ان می گوید که حدود ۱۴۵۰ کودک بدون والدین آنها از افغانستان به آمریکا منتقل شده اند که برخی از آنها از مشکلات روانی رنج می برند.

سی ان ان روز دوشنبه گزارش داد که این گروه شامل یک پسر هشت ساله است که هر شب گریه می کند.

بر اساس گزارش ها، این کودکان در ماه اگست در جریان عملیات تخلیه در میدان هوایی کابل از خانواده های خود جدا شدند.


 

در همین زمینه