یک مهاجر نوجوان در منطقه‌ای نزدیک دنکرک، درشمال فرانسه، ۱۳ جنوری ۲۰۲۲. عکس از رویترز
یک مهاجر نوجوان در منطقه‌ای نزدیک دنکرک، درشمال فرانسه، ۱۳ جنوری ۲۰۲۲. عکس از رویترز

سه عراقی که به سازماندهی مسافرت غیرقانونی مهاجران از سواحل فرانسه به بریتانیا متهم هستند، توسط پولیس دستگیر و توقیف شدند. قرار است دادگاه این افراد در ماه مارچ برگزار گردد.

به گفته دادستانی دنکرک، افراد بازداشت شده «محل زیست مشخص در فرانسه» ندارند و معمولاً در کمپ‌های مهاجران در سواحل شمال فرانسه به سر می‌بردند.

کلیر گوتیه، معاون دادستانی دنکرک به خبرگزاری فرانسه گفت که متهمان از چندین ماه در چارچوب تحقیقات پولیس مرزی تحت نظر بودند. دو تن از متهمان روز ۲۴ و سومی روز پنجشنبه ۲۷ جنوری توسط پولیس بازداشت شدند.

در همین زمینه: ۴ تن از مهاجران غرق شده در کانال مانش افغان بودند

قرار بود دادگاه فوری این افراد روز جمعه گذشته برگزار گردد اما به ۱۱ مارج به تعویق افتاد. هر سه متهم تا برگزاری دادگاه در بازداشت خواهند بود.

پولیس هر سه عراقی را متهم می‌داند که به گونه سازماندهی شده به «ورود و اقامت غیرقانونی» و به خطر انداختن مهاجران در فاصله ماه می ۲۰۲۱ و جنوری ۲۰۲۲ دست داشته‌اند.

معاون دادستان دنکرک گفت: «آن‌ها به ایجاد یک شبکه یا عضویت در آن متهم هستند و در فراهم کردن ذخایر قایق و مواد سوخت، یافتن مشتری، سازماندهی انتقال مهاجران به سواحل و حرکت کشتی‌های کوچک از کانال مانش» دست داشته‌اند.

 قاچاقبران، مسئول مرگ مهاجران

بعد از غرق شدن ۲۷ مهاجر در ۲۴ نومبر سال گذشته، ژرالد دارمنن، وزیر داخله فرانسه، قاچاقبران را مسئول اصلی چنین حوادثی توصیف کرد و گفت که تدابیر مجازات قانونی علیه این افراد را تشدید خواهد کرد.

او همچنین گفت که در فاصله ماه های جنوری و نومبر ۲۰۲۱، حدود ۱۵۰۰ قاچاقبر انسان در فرانسه دستگیر شده‌اند؛ افرادی که به گفته او اعضای «شبکه‌های بین المللی ای هستند که به شبکه‌های تروریستی شباهت دارند و از تیلفون‌های رمزدار استفاده میکنند.»

بیشتر بخوانید: همکاری پولیس آلمان با کشورهای بریتانیا و فرانسه برای بازداشت قاچاقبران

در اوایل ماه دسمبر سال گذشته یک سوری و دو کرد عراقی به اتهام قاچاق مهاجران در شمال فرانسه دستگیر و از سوی دادگاه بولوین-سور-مر به مجازات‌های زندان از یک تا چهار سال محکوم شدند.

پولیس هنگام دستگیری این افراد در موتر آن‌ها کشتی‌های بادی بازیچه‌ای و یک مهاجر آماده عبور از کانال مانش را پیدا کردند. افراد یاد شده همچنین نام‌های ۱۵۰ تن را با ملبغ پول برای عبور هرکدام از کانال مانش ذخیره کرده بودند. مجموع مبلغ مربوط به این افراد به ۱۷۴ هزار یورو می‌رسید.

این در حالیست که از اول جنوری امسال ۳ تن در تلاش عبور از کانال مانش به قصد بریتانیا، در آب‌های شمال فرانسه غرق شده‌اند.

در همین زمینه: وزیر داخله بریتانیا: ضبط و بررسی تیلفون‌های مهاجران کانال مانش قانونی است

 

در همین زمینه