مهاجران در قبرس وارد یک کمپ می شوند./عکس: picture-alliance / AP Photo/ P. Karadijas
مهاجران در قبرس وارد یک کمپ می شوند./عکس: picture-alliance / AP Photo/ P. Karadijas

پس از یک درگیری گسترده در یکی از کمپ های مهاجران در قبرس، وزیر داخله این کشور بر اهمیت بازگرداندن مهاجران برای کاهش ازدحام و خشونت تاکید کرد. در یک درگیری تازه دست کم ۳۵ مهاجر به گونه سطحی زخمی شدند.

نیکوس نوریس به فرستنده رادیو و تلویزیونی «CyBC» گفت، طی یک درگیری بین گروه های رقیب مهاجران خوردسال در کمپ پورنارا، ۳۵ مهاجر متحمل جراحات جزئی شدند. این کمپ در حومه نیکوزیا، پایتخت قبرس موقعیت دارد.

نوریس در ادامه گفت، نوجوانان از کشورهای نایجریا و کانگو که در این کمپ سکونت داشتند، بر سر یک «مساله کاملا بی اهمیت» بایک دیگر درگیر شدند. این درگیری در میدان باسکتبال این کمپ آغاز شد. او گفت، پولیس ضد شورش برای برقرار کردن نظم به آن جا فراخوانده شد.

پیش از این واقعه، شام یک روز قبل از آن، خشونت بیشتری رخ داد و طی آن یک نوجوان، یک مامور پولیس را با یک چاقو تهدید کرد.

نهادهای دولتی قبرس می‌گویند، با افزایش شمار مهاجران ظرفیت این جزیره کوچک برای میزبانی از آن ها در حال پُر شدن است.

در سال گذشته، حدود ۱۳ هزار و ۲۳۵ درخواست جدید پناهندگی در این کشور ارائه شدند که بیشتر آن ها رد گردیدند.

نهادهای دولتی در قبرس می‌گویند که اتحادیه اروپا، در قبال مهاجران سیاست روشنی ندارد و به این خاطر اخراج آن ها ممکن نیست.

نوریس گفت، ۸۵ درصد از اشخاصی که درخواست پناهندگی ارائه کرده اند، از مسیر شمالی این جزیره وارد شده اند که جدا شده و جزء کشور قبرس نیست. سپس مهاجران از منطقه حائل که توسط سازمان ملل اداره می‌شود، عبور کرده و وارد کشور قبرس شده اند تا بتوانند درخواست پناهندگی ارائه کنند.

قبرس در سال ۱۹۷۴ به دو بخش تقسیم شد. در آن زمان ترکیه در پی کودتایی که هدف از آن اتحاد با یونان بود، به بخش شمالی این جزیره حمله کرد. قبرس ترکیه را متهم می‌کند که روند آمدن مهاجران را به این جزیره تسهیل می‌کند.

به گفته وزیر داخله قبرس، اتحادیه اروپا در این زمینه توافق نظر دارد که قبرس باید اقداماتی را برای کاهش شمار مهاجرانی روی دست گیرد که از منطقه حائل وارد این کشور می‌شوند.

سه مقام بلندپایه اتحادیه اروپا به شمول مارگاریتاس شیناس، معاون رئیس کمیسیون اروپا در طول هفته های آینده از این جزیره دیدن خواهد کرد تا شرایط را در امتداد منطقه حائل از نزدیک بررسی کند.

 

 

در همین زمینه