شهروندان اوکراینی به مرز هنگری رسیدند، ۲۷ فبروری ۲۰۲۲. عکس: رویترز
شهروندان اوکراینی به مرز هنگری رسیدند، ۲۷ فبروری ۲۰۲۲. عکس: رویترز

حدود ۶۶۰ هزار تن از پنج شنبه گذشته به اینسو از اوکراین فرار کرده و به کشورهای همسایه پناه برده اند. بسیاری از اوکراینی ها و خارجی های مقیم اوکراین به پولند مهاجر شدند. ده ها هزار نفر دیگر به مجارستان، سلواکیا، رومانیا و مولداوی فرار کردند.

پس از تهاجم روسیه به اوکراین در ۲۴ فبروری، هزاران شهروند را مجبور به ترک این کشور کرده است. بر اساس آخرین آمار سازمان ملل متحد، حدود ۶۶۰ هزار اوکراینی به کشورهای همسایه مهاجر شده اند.

کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل متحد روز دوشنبه اعلام کرد که ۶۶۰ تن از پنجشنبه گذشته به دلیل درگیری از اوکراین فرار کرده اند.

پنج همسایه اوکراین، پولند، مجارستان، سلواکیا، رومانیا و مولداوی مرز های خود را به روی مهاجران اوکراینی باز کرده اند. تنها روز یکشنبه ۱۰۰ هزار تن وارد پولند شدند. یکشنبه شب ۲۸ هزار شهروند دیگر از کشور گریختند.

به گفته رسانه ها، مردم برای کمک به مهاجران اوکراینی پول و دارو جمع آوری می کنند. سازمان ها برای آنها سرپناه، غذا و کار فراهم می کنند. به گزارش رسانه لوموند، اوکراینی های مهاجر برای کمک به هموطنان خود به مرز لهستان و اوکراین آمده اند.

برخورد دوگانه مجارستان در برابر مهاجران

بر اساس گزارش سازمان ملل، مجارستان به ۹۳۹۳۸ شهروند اوکراینی پناه داده است. مجارستان دارای پنج سرحد مرزی و چندین شهر مرزی با اوکراین است. ساختمان های عمومی در شهر زاهونی به مراکز پذیرایی از مهاجران تبدیل شده اند و مردم به مهاجران کمک می کنند.

دولت مجارستان تصمیم گرفته است به اوکراینی ها پناهندگی موقت اعطا کند، در حالی که مهاجران سایر کشورها ملزم به درخواست پناهندگی در "مناطق ترانزیتی" هستند. نخست وزیر مجارستان روز یکشنبه گفت که همه کسانی که از اوکراین فرار می کنند دوستانی در مجارستان پیدا خواهند کرد.

مجارستان از سال ۲۰۱۵ به اینسو سیاست ضد مهاجرتی دارد و این کشور بارها توسط دادگاه حقوق بشر اروپا محکوم شده است.

حضور ۳۲ هزار مهاجر در رومانیا

بر اساس گزارش سازمان ملل متحد، روز دوشنبه تعداد پناهجویان اوکراینی در رومانیا به ۳۴۳۶۱ تن رسید. این کشور دو مرکز را در مناطق سیگتو و سیرت برای مهاجران اوکراینی افتتاح کرده است.

ایلوا یوهانسون، کمیسر اتحادیه اروپا به روز دوشنبه در جریان بازدید از منطقه سیرت، رضایت خود را از هماهنگی بین داوطلبان و مقامات ابراز کرد.

روز دوشنبه ۳۸۳۸۸ مهاجر اوکراینی وارد مولداوی شدند. سازمان ملل می گوید که سلواکیا از ۳۰ هزار مهاجر اوکراینی استقبال کرده است.

این سازمان همچنان می گوید که ۳۴۶۰۰ اوکراینی پس از ترک کشور شان به کشورهای اروپایی دیگر مهاجرت کرده اند.

 

در همین زمینه