حدود ۱ میلیون نفر از۲ میلیون نفری که اوکرایین را ترک کرده اند ابتدا وارد پولند شده اند
حدود ۱ میلیون نفر از۲ میلیون نفری که اوکرایین را ترک کرده اند ابتدا وارد پولند شده اند

رقم پناهجویان اوکرایین، بنابر آخرین آمار، به بیش از دو میلیون تن رسیده است. به گفته مقامهای سازمان ملل رقم پناهجویان اوکرایین در روزهای گذشته روز تا روز بیشتر شده است.

به گزارش کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل متحد «یو ان اچ سی آر» که امروز سه شنبه منتشر گردید، از زمان تهاجم روسیه به اوکرایین در ۲۴ ماه فبروری سال روان میلادی تا اکنون در مجموع بیش از ۲،۱ میلیون تن از اوکرایین مجبور به فرار گردیده و به کشورهای همسایه پناه برده اند. براساس این گزارش بیش از نیمی از پناهجویان، یعنی حدود ۱،۲ میلیون تن در پولند پناهنده شده اند.

فیلیپو گراندی، رئیس کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل متحد، روز سه شنبه در برابر خبرنگاران در اسلو پایتخت ناروی گفت که جریان فرار و هجوم پناهجویان از اوکرایین متوقف نخواهد شد. به گفته گراندی، در گذشته نیز در نتیجه جنگ های بالکان در بوسنیا و کوزوو میلیونها تن مجبور به فرار گردیده بودند. گراندی افزود که رقم پناهجویان دهه نود قرن گذشته احتمالاً «به دو یا سه میلیون» نفر می رسیده است اما این رقم در یک مدت زمان طولانی تر حدود «هشت سال» شکل گرفته است، اما اکنون فقط در فاصله «هشت روز» چنین تعداد عظمیی از پناهجویان به سمت کشور های دیگر اروپایی فرارکرده اند. گراندی در ادامه گفت که چنین رویدادی از زمان جنگ جهانی دوم تا اکنون در اروپا اتفاق نیفتاده است.

اقدامات شرکت راه آهن آلمان «دویچه بان» برای انتقال پناهجویان

با توجه به افزایش روزافزون پناهجویان اوکرایینی، همچنان شرکت ملی راه آهن آلمان « دویچه بان» نیز سر از امروز سه شنبه ۳۰۰ موتر بس را برای انتقال این پناهجویان توظیف کرده است. این اقدام به منظور انتقال منظم این پناهجویان از مناطق مرزی به شهرهای این کشور گفته شده است و با استفاده از این وسایط روزانه ۱۳ هزار تن از یک محل به جای دیگر منتقل می گردند. سخنگوی «دویچه بان» گفته است که با همکاری مقامات پولند خانواده های پناهجوی اوکرایینی مورد حمایت قرار گرفته و انتقال آنان تنظیم می شود.

بنابر منابع این شرکت ترانسپورتی، بس های مورد نظر میان وارسا پایتخت پولند و آلمان و همچنان در داخل کشور آلمان به سمت شهر های دیگر این کشور برای انتقال پناهجویان در رفت و آمد اند.

 

در همین زمینه