مهاجران اوکراینی در شهر کاله، ۷ مارچ ۲۰۲۲. عکس از رویترز
مهاجران اوکراینی در شهر کاله، ۷ مارچ ۲۰۲۲. عکس از رویترز

بریتانیا برای اعطای ویزا به مهاجران اوکراینی در فرانسه، یک دفتر موقتی در فرمانداری پولیس شهر اراس در شمال فرانسه ایجاد کرده است. این دفتر مسافرت اوکراینی‌ها به بریتانیا را تسهیل می‌کند.

مهاجران اوکراینی که از جنگ در این کشور فرار کرده و خواهان رفتن به بریتانیا از طریق فرانسه هستند، نیاز ندارند حتماً به سفارت بریتانیا در پاریس مراجعه کنند. یک دفتر موقت اعطای ویزا به اوکراینی‌ها از ۱۱ مارچ به این سو، یعنی تنها حدود دو هفته بعد از آغاز حملات روسیه بر اوکراین، از سوی بریتانیا در فرمانداری پولیس شهر اراس فعال شده است.

چرا بریتانیا اراس را برای دفتر ویزا انتخاب کرده است؟

شهر اراس حدود یک صد کیلومتر از سواحل کاله موقعیت دارد. مقام‌های بریتانیایی با این اقدام خواسته‌اند تنها از مهاجران اوکراینی در این دفتر پذیرایی کنند. خانم منا راولینگس، سفیر بریتانیا در فرانسه به روزنامه محلی له وادونور گفت: «ایجاد این دفتر در کاله خطر جلب توجه مهاجران دیگر را به دنبال داشت....در کاله، ما با گروه‌های جنایتکار، قاچاقبران و مهاجرانی که می‌خواهند با کشتی‌های کوچک از کانال مانش عبور کنند از قبل مشکل داریم. لازم بود برای جلوگیری از نگرانی‌های دیگر و دسترسی آسان کنسولگری ما در پاریس، این دفتر را دورتر از مرز ایجاد کنیم.»

شهر اراس در ۱۰۰ کیلومتری کاله قرار دارد. عکس از گوگل مپ
شهر اراس در ۱۰۰ کیلومتری کاله قرار دارد. عکس از گوگل مپ

در حالی که ژرالد دارمنن، وزیر داخله فرانسه، در نامه‌ای به پریتی پاتل، همتای بریتانیایی اش، از کندی اقدامات، پاسخ نامناسب بریتانیا به مهاجران اوکراینی و عقب راندن آنان از از بندر کاله انتقاد کرده بود، ایجاد دفتر ویزه بریتانیا در اراس یک اقدام غیرمنتظره و بجا توصیف شده است.

«ما مشکلات کوچک میان بریتانیا و رفانسه را حل کردیم»

سفیر بریتانیا گفت که وزیر داخله فرانسه «به صراحت از وضعیت اوکراینی ها اظهار نگرانی کرده بود اما ما مشکلات کوچک میان هردو کشور را حل کردیم.»

روزنامه گاردین نوشته است که تا کنون تنها یک هزار ویزا به اوکراینی‌ها داده شده است.

مقام‌های بریتانیایی دو مینی بس را موظف کرده‌اند تا روزانه اوکراینی‌ها را از اراس به کاله انتقال بدهند.

این در حالیست که صدها مهاجر از کشورهای دیگر از ماه‌ها یا سال‌ها در شمال فرانسه منتظرند تا در غیاب ویزای قانونی برای بریتانیا، در کشتی‌های کوچک از کانال مانش عبور کنند.

بیشتر بخوانید: کاله: سازمان ها در برابر رفتار دوگانه با آواره‌گان اوکراینی و سایر مهاجران واکنش نشان دادند

مهاجران «خوب» و «بد»

سفیر بریتانیا برای رد سیاست «یک بام و دو هوای»این کشور با مهاجران اوکراینی و دیگران گفت: «در هر جنگی ما برنامه‌های بشردوستانه و راه‌های قانونی داریم، چیزی که به ما امکان داد حدود ۲۰ هزار افغان را بپذیریم.» او در ادامه گفت: «بیشتر مهاجران در کاله مهاجران اقتصادی هستند نه سیاسی. ما نمیتوانیم آن‌ها ترغیب کنیم به مسافرت‌های خطرناکی اقدام کنند که سودش به قاچاقبران می‌رسد اما آن‌ها در بریتانیا به غیرقانونی بدل می‌شوند.»

در همین زمینه: بررسی حقیقت: آیا فرانسه با پناهجویان افغان و اوکراینی رفتار دوگانه دارد؟

ناتاشا بوشار، شهردار کاله که به فرق گذاشتن میان مهاجران «خوب» و «بد» متهم شده استلال مشابهی دارد. او در گفتگو با تلویزیون بی اف ام تی وی فرانسه گفت که «اوکراینی‌ها در وضعیت قانونی هستند و برای رفتن به بریتانیا درخواست قانونی می‌دهند.»

تعدادی از سازمان‌های خیریه از رفتارهای دوگانه با مهاجران اوکراینی و دیگر کشورها شدیداً انتقاد دارند.

حدود ۱۵۰۰ مهاجر از کشورهای مختلف در شرایط بسیار رقت بار در جاده‌ها و سرک‌های کاله و اطراف آن زندگی می‌کنند.    

 

در همین زمینه