عکس: ارشیف/کشتی نجات «سی آی ۴» یکی از بندرهای جزیره سیسیلی را به تاریخ ۶ اپریل ترک کرد./عکس: Maik Lüdemann/sea-eye.org
عکس: ارشیف/کشتی نجات «سی آی ۴» یکی از بندرهای جزیره سیسیلی را به تاریخ ۶ اپریل ترک کرد./عکس: Maik Lüdemann/sea-eye.org

کشتی نجات «سی آی ۴» به خواهش نهادهای دولتی آلمان، ۳۴ تن را پذیرفت که چندین روز را در بحیره مدیترانه در وضعیت خطرناکی به سر برده بودند.

آنگونه که سازمان امدادگر «سی آی» صبح روز دوشنبه در شهر رگنسبورگ آلمان اعلام کرد، کشتی آن ها روز شنبه پیامی از مرکز هماهنگی کمک های اضطراری در شهر بریمن دریافت کرده بود. در این پیام گفته شده بود که یک کشتی کانتینری با بیرق آلمان به یک «قایق چوبی کوچک و پرازدحام» برخورد که ۳۴ سرنشین داشت. اما این کشتی کانتینری نمی‌توانست مهاجران را نجات دهد.

بر این اساس سازمان «Alarm Phone» شام جمعه تماس اضطراری دریافت کرده بود. کشتی کانتینری «Berlin Express» از شرکت حمل و نقل دریایی هاپاپ لوید، نخستین کشتی در محل سانحه بود. این واقعه در آب های بین المللی در منطقه جستجو و نجات رخ داد که در شمال شهر بنغازی در لیبیا موقعیت دارد.

بیشتر بخوانید: داکتران بدون مرز مهاجران نجات یافته را به جزیره سیسیلی انتقال دادند

به گفته سازمان «سی آی» کشتی «برلین اکسپرس» نمی‌توانست به خاطر وضعیت آب و هوایی و ارتفاع عرشه، سرنشینان این قایق را نجات دهد، بدون این که جان آن ها را به خطر بیاندازد.

پرسنل کشتی به پناهجویان مواد غذایی و آب آشامیدنی رساندند. آن ها یک قایق نجات را به آب انداختند و تا زمان نجات، این ۳۴ تن آن جا ماندند.

عکس از آرشیف/ شماری از مهاجران سوار بر یک قایق، در نزدیک یک کشتی باربری دیده می‌شوند
عکس از آرشیف/ شماری از مهاجران سوار بر یک قایق، در نزدیک یک کشتی باربری دیده می‌شوند

نهادهای دولتی روز شنبه با سازمان نجات «سی آی» تماس گرفتند، اما کشتی «سی آی ۴» آن ها طبق اطلاعات خودشان ۴۰ ساعت از محل واقعه دور بود.

در حالی که کشتی نجات به سوی محل سانحه به راه افتاد، کشتی کانتینری ««BGS Bahamas» در روز یکشنبه به نزدیک پناهجویان رسید و توانست آن ها را نجات دهد.

بیشتر بخوانید: کشتی نجات «اوشین وایکینگ» در جریان دو روز بیش از ۱۶۰ پناهجو را نجات داد

در آن زمان پناهجویان» به گفته «سی آی» چهار شب را در بحر گذرانده بودند. ساعت ها بعد کشتی نجات به آن جا رسید و پناهجویان را سوار کرد.

گوردون ایسلر، رئیس «سی آی» اعلام کرد، بدون پرسنل این دو کشتی کانتینری، پناهجویان هیچ شانسی برای زنده ماندن نداشتند. او گفت: «(در غیراین صورت) آن ها از تشنگی می‌مردند و یا این که غرق می‌شدند» و بعد با انتقاد گفت: «کار نباید به این جا می‌کشید». ایسلر در ادامه افزود: «مالتا یک بار دیگر از بار مسئولیت شانه خالی کرد. به این خاطر مرکز هماهنگی کمک های اضطراری در بریمن مجبور شد، کمک به این پناهجویان در بحیره مدیترانه را هماهنگ کند.»


 

در همین زمینه