اردوگاه پانتن در جنوری گذشته ایجاد شده بود. عکس: اتوپیا ۵۶
اردوگاه پانتن در جنوری گذشته ایجاد شده بود. عکس: اتوپیا ۵۶

نزدیک به ۵۰۰ پناهجو که اکثر آنها شهروندان افغان بودند، صبح چهارشنبه از اردوگاه پانتن در شمال پاریس تخلیه شدند. این اردوگاه در جنوری سال روان ایجاد شده بود. در همین حال، سازمان ها می‌گویند که برای۴۰ تن از این مهاجران سرپناه داده نشده و برخی دیگر از مراکز بیرون رانده شده اند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، پرفکتور سن سان دونی گفته است که عملیات تخلیه تا ساعت ۱۱ امروز ادامه داشت. عملیات تخلیه پناهجویان از این اردوگاه از ساعت ۷ صبح چهارشنبه آغاز شد. این اردوگاه در روزهای ابتدایی ماه جنوری ایجاد شده بود.

سازمان ها می‌گویند عملیات تخلیه "به طور نامنظم" انجام شده است. پییر ماتورن، رئیس سازمان اتوپیا۵۶ در پاریس به مهاجرنیوز گفت: «عملیات امروز بسیار طول کشید.» به گفته وی، دلیل طولانی شدن عملیات تخلیه این بود که تنها نیروهای امنیتی در آن شرکت داشته و اعضای سازمان های فرانسوی حضور نداشتند.


در حدود ۵۰۰ مهاجر پس از عملیه تخلیه توسط اتوبوس ها انتقال داده شدند. عکس: اتوپیا۵۶
در حدود ۵۰۰ مهاجر پس از عملیه تخلیه توسط اتوبوس ها انتقال داده شدند. عکس: اتوپیا۵۶


در جریان این عملیات حدود ۵۰۰ مهاجر که اکثراً افغان ها بودند با اتوبوس ها به مراکز پذیرش منتقل شدند. در میان آنها کودکان و زنان نیز حضور داشتند.

در همین حال برخی از ساکنان اردوگاه از یافتن سرپناه ابراز خوشحالی کردند. ارسلان، یک پناهجوی ٣٠ ساله افغان به مهاجرنیوز گفت: «خوشحالم هستم که یک سرپناه یافتم. از زندگی در اردوگاه خسته شده بودم.» احمد یک پناهجوی دیگر افغان که ١٨ سال دارد می گوید، از اینکه به او پناهندگی داده است خوشحال است.

در همین مورد: تخلیه یک اردوگاه مهاجران در شمال پاریس

اگرچه برخی از این مهاجران به حوزه های ایل دو فرانس منتقل شدند، اما برخی دیگر به مناطق دیگر فرانسه فرستاده شدند. احمد که در پاریس به مکتب می‌رود، می‌گوید: «خوشحالم، اما مسافت راه از ایل دو فرانس تا پاریس برای من دردسرساز می شود. مادرم بیماری روانی دارد. من نمی‌توانم او را برای مدت طولانی تنها بگذارم.»

برخی دیگر می‌گویند که این یک روند موقتی است و در مدت کوتاهی به خیابان ها بازگردانده می‌شوند. در میان آنها یک مهاجر در وضعیت دوبلین قرار دارد و احتمال می رود که به کشور دیگری فرستاده شود.

پییر ماتورن می‌گوید برخی از افراد تنها چند ساعت پس از عملیه تخلیه دوباره رها شدند. یک پناهجوی افغان که به مرکز پذیرش و آزمون "هات اسپات کلیشی" منتقل شده بود، از ورود او جلوگیری شد. درخواست او رد شده و او به دادگاه ملی پناهندگی شکایت کرده است.


مهاجران دیگر نمی‌توانند در این منطقه خیمه بزنند. عکس: اتوپیا۵۶
مهاجران دیگر نمی‌توانند در این منطقه خیمه بزنند. عکس: اتوپیا۵۶


سازمان ها می‌گویند حدود ۴۰ تن دیگر به دلیل کمبود جا در اتوبوس نتوانستند به مراکز انتقال یابند. سپس آنها پلیس را از منطقه بیرون کردند.

اردوگاه مهاجران در منطقه پانتن پاریس: «هیچکس به خواسته های ما گوش نمی دهد.»

فیلیپ کارو، رئیس انجمن سولیداریتی میگران ویلسون به مهاجرنیوز گفت که این یک پدیده جدیدی نیست و فردا اردوگاه دیگری برپا خواهد شد.

از سوی دیگر، مهاجرانی که امروز از سرپناه برخوردار نشدند، به منطقه ای که خیمه های خود را برپا کنند، دسترسی ندارند.

پییر ماتورن گفت: «آنها نمی‌دانند کجا بروند و به کجا خیمه های خود را نصب کنند. نیروهای امنیتی آنها را از پاریس بیرون کردند.»

وی افزود: «با این مهاجران نیز باید مانند مهاجران اوکراینی رفتار شود. افغان ها به کابل باز نمی گردند، حکومت باید با آنها رفتار انسانی داشته باشد.»

 

در همین زمینه