هانوفر در آلمان به یک مرکز اصلی ورود پناهجویان اوکراینی تبدیل شده است. عکس: پکچرالیانس
هانوفر در آلمان به یک مرکز اصلی ورود پناهجویان اوکراینی تبدیل شده است. عکس: پکچرالیانس

براساس آمار کمیساریای عالی سازمان ملل متحد برای پناهندگان که در روز پنجشنبه نشر شد، از زمان آغاز تهاجم روسیه به اوکراین به تاریخ ۲۴ فبروری، بیش از شش میلیون تن از این کشور فرار کرده اند.

به گزارش وب سایت متعلق به این آژانس، تا تاریخ ۱۱ ماه می سال روان، مجموعا ۶ میلیون و ۲۹ هزار و ۷۰۵ تن از اوکراین فرار کرده اند. بسیاری به کشورهای همسایه رفتند و از آن جا سفرشان را ادامه دادند. بیشترین شمار پناهجویان اوکرایینی در پولند اقامت دارند.

۹۰ درصد از آوارگان را زنان و کودکان تشکیل می دهند. زیرا مردان اوکراینی در سنین ۱۸ تا ۶۰ سالگی واجد شرایط خدمت سربازی هستند و اجازه ندارند کشور را ترک کنند. 

براساس تحقیقات سازمان بین المللی مهاجرت، هشت میلیون تن دیگر در داخل کشور بی جاشده اند. شمار اشخاصی که از اوکراین فرار می کنند، از زمان آغاز جنگ به صورت قابل توجهی کاهش یافته است.

فقط در ماه مارچ، تقریبا ۳.۴ میلیون اوکرایینی از کشورشان فرار کردند. این میزان در ماه اپریل به حدود ۱.۵ تن کاهش یافت. 

از زمان آغازماه می، حدود ۴۹۳ هزار اوکراینی در خارج از این کشور پناه جسته اند.

بیشتر بخوانید: بازگشت آوارگان جنگی اوکرایین از پولند افزایش یافته است

به گفته کمیساریای عالی پناهندگان برای سازمان ملل، حدود ۱.۶ میلیون اوکراینی به کشورشان بازگشته اند. برخی به صورت موقت و برخی دیگر قصد دارند در مناطقی ساکن شوند که جنگ در آن جا متوقف شده است، به خصوص در پیرامون کیف، پایتخت کشور.

بربنیاد برآورد سازمان ملل متحد، در سال روان ممکن است که بیش از هشت میلیون اوکراینی کشور را ترک کنند.

 جمعیت اوکراین بیش از جنگ به ۳۷ میلیون تن می رسید. در این ارقام شبه جزیره کریمه و دو منطقه ای که در شرق کشور توسط جدایی طلبان طرفدار روسیه اداره می شوند، در نظر گرفته نشده است.

پس از آغاز جنگ در اوکراین، کشورهای همسایه و در سراسر اروپا با این کشور اعلام همبستگی کرده و از پناهجویان اوکراینی استقبال کردند. از جنگ جهانی دوم تا به حال این بدترین بحران پناهجویان بوده است.

بیشتر بخوانید: گزارش: بیش از ۶۰۰ هزار پناهجو از اوکرایین در آلمان ثبت شده اند 

مردم، سازمان های غیردولتی، اتحادیه ها و حکومت ها برای استقبال از پناهجویان و فراهم کردن امکانات سکونت برای آن ها دست به کار شدند.

پولند با سه میلیون تن تا به حال پذیرای بیشترین شمار آوارگان در میان کشورهای اروپایی بوده است. تا به حال هزاران آواره اوکراینی از رومانیا، مجارستان، مولداویا واسلواکیا عبور کرده اند تا خود را به کشورهای دیگر برسانند. 

براساس ارقام سازمان ملل متحد، بیش از ۷۸۵ هزار اوکراینی به روسیه رفته اند و شمار اندکی به بلاروس فرار کرده اند که متحد مسکو است.


    

 

در همین زمینه