بین ٣٠٠ تا ٥٠٠ مهاجر  از اردوگاهی در شهر گراند سینت در شمال فرانسه به روز چهارشنبه ٢۴ می تخلیه شدند. عکس: مهدی شبیل/ مهاجرنیوز
بین ٣٠٠ تا ٥٠٠ مهاجر از اردوگاهی در شهر گراند سینت در شمال فرانسه به روز چهارشنبه ٢۴ می تخلیه شدند. عکس: مهدی شبیل/ مهاجرنیوز

پلیس روز چهارشنبه یک اردوگاه مهاجران را در شهر گراند سینت در شمال فرانسه تخلیه کرد. در این اردوگاه نزدیک به ٥٠٠ مهاجر زندگی می کردند. از روز یکشنبه، درگیری های خشونت آمیز با سلاح های سنگین در این اردوگاه رخ داده است. یک مهاجر بر اثر اصابت گلوله کشته و چند تن دیگر زخمی شدند.

پرفکتور پلیس در بیانیه ای گفت: عملیات تخلیه این اردوگاه غیرقانونی در شهر لون پلاژ، صبح روز چهارشنبه ٢۴ می، دو روز پس از شروع درگیری های خشونت آمیز در منطقه انجام شد.

بر اساس گزارش خبرگزاری فرانسه، در اوایل صبح، اتوبوس ها نه چندان دور به محل اردوگاه رسیدند. این اتوبوس ها راه ها راه رفت و برگشت اردوگاه را که بر سر تپه های شنی قرار داشت مسدود کردند. در همین حال چند گروه کوچک مهاجران با پای پیاده شروع به ترک محل نمودند.

گراند سنت: انتقاد سازمان‌های خیریه از تخلیه یک کمپ متشکل از ۸۰۰ مهاجر

لیا، یکی از فعالان گروه ناظران حقوق بشر که در جریان تخلیه با فاصله از نیروهای پلیس حضور داشت، می‌گوید: «تعداد زیادی از مقامات آنجا آمده بودند و ما شاهد تقریبا ١٨ اتوبوس بودیم.» او تأکید می کند: « اوضاع کاملاً آرام بود، اما ما متوجه شدیم که پلیس مسلح تر از حد معمول است. تقریباً همه آنها با سلاح در دست و آماده شلیک بودند. این تخلیه نسبت به تخلیه های قبلی اردوگاه ها متفاوت بود.»

به گزارش خبرگزاری فرانسه، پس از تخلیه، یک گروهی از مهاجران دوباره در اطراف اردوگاه جمع شدند.آنها اکثراً مردان مجرد و کردهای عراقی بودند. سازمان ها برای آنها آب آشامیدنی و صبحانه توزیع نمودند.

«این تخلیه مانند یک عملیه نظامی بود»

به گفته پرفکتور هدف این تخلیه "پناه دادن" به ٥٠٠ مهاجر است که در این اردوگاه زندگی می کنند و در انتظار عبور به انگلستان هستند. اکثریت این مهاجران در واقع به دنبال رسیدن به سواحل بریتانیا هستند. در ماه‌های اخیر، پرفکتور شمال فرانسه و دریای مانش چندین عملیات نجات را در دریای مانش انجام داد.

روز یکشنبه درگیری شدید با سلاح های سنگین در این اردوگاه در جریان روز، در حالی که داوطلبان مشغول توزیع غذا بودند رخ داد. این خشونت در روزهای بعد نیز ادامه یافت.

کلودیت هانیبیک یکی از دواطلبان کمک به مهاجران که شاهد صحنه درگیری بود گفت: «مهاجران کاملاً وحشت زده شده بودند. آنها شروع به دویدن به داخل اردوگاه کردند، متوجه شدیم که تیراندازی است... این تخلیه مثل یک عملیه نظامی بود. من خودم را روی زمین انداختم.» او افزود: «جریان فیر یک دقیقه طول کشید. پس از چند ثانیه آرامش، یک فیر دوم شلیک شد. باز هم چند ثانیه آرامش و سپس یک فیر سوم شلیک شد... خیلی وحشتناک بود، من هرگز با چنین درگیری خشونت آمیز مواجه نشده بودم.»


اردوگاه مهاجران در گراند سینت، نه چندان دور از لون پلاژ صحنه تیراندازی بود. عکس: سازمان آدرا دانکرک
اردوگاه مهاجران در گراند سینت، نه چندان دور از لون پلاژ صحنه تیراندازی بود. عکس: سازمان آدرا دانکرک


مقامات از مرگ یک تن که با گلوله کشته شده است ابراز تاسف می کنند. در این تیراندازی چندین مهاجر دیگر از جمله کردهای عراقی زخمی شدند.

سباستین پیف، دادستان دانکرک روز سه‌شنبه به خبرگزاری فرانسه گفت که "مهمات اصابت شده از سلاح‌های جنگی" در لون پلاژ پیدا شده است. وی خاطرنشان کرد که درگیری روزهای یکشنبه و دوشنبه باعث آسیب‌ها بر ساکنان این اردوگاه شده است.

مقامات فرانسه اعم از پلیس مرزی و مسوولان عدلیه تحقیقات را در زمینه آغاز کردند.

سباستین پیف درمورد قاچاقبران مرتبط به این اردوگاه می گوید که قطعاً سابقه قاچاق انسان توسط گروه از قاچاقبران وجود دارد، اما تشخیص و گرفتاری آنها کار آسان نیست.

در همین مورد: یک قاچاقبر به جرم انتقال مهاجران به ۱۸ ماه زندان محکوم شد

برچیدن اردوگاه های غیررسمی در سواحل شمال فرانسه تقریباً روزانه انجام یافته و به یک امری عادی تبدیل شده است.

 

در همین زمینه