نگهبانان ساحلی لیبیا ۱۳ مهاجر را از آب‌های لیبیا در مدیترانه نجات دادند
عکس HCR
نگهبانان ساحلی لیبیا ۱۳ مهاجر را از آب‌های لیبیا در مدیترانه نجات دادند عکس HCR

پس از غرق شدن یک قایق حامل مهاجران، چهار نفر در نزدیک سواحل لیبیا جان باختند و سه تن دیگر ناپدید شدند. مقام های لیبیا گفته اند که ۱۳ سرنشین این قایق نجات یافته اند و قرار است به زودی به کشورهای شان فرستاده شوند.

نیروهای گارد ساحلی لیبیا از غرق شدن چهار مهاجر و ناپدید شدن سه مهاجر دیگر در نزدیک سواحل لیبیا خبر داده اند. گارد ساحلی این کشور گفته است که این چهار نفر، پس از غرق شدن قایق حامل شان جان باخته اند.

در بخشی از این خبرنامه آمده است، نیروهای لیبیا توانسته اند که ۱۳ مهاجر دیگر را از این قایق غرق شده، نجات بدهند. این قایق در تلاش بود که با عبور از بحیره مدیترانه، به اروپا برسد.

در ادامه این بیانیه آمده است: «مهاجران نجات یافته به ملیتا منتقل شده و به مقام‌های مربوط تحویل داده شدند. اقدامات لازم برای بازگرداندن آنها به کشورهای شان انجام خواهد شد.»

مرتبط:یازده مهاجر در برابر سواحل الجزایر در آب غرق شدند

یک مقام نیروهای دریایی لیبیا گفته است که یک تن از نجات یافتگان شهروند مصر و ۱۲ تن دیگر شان از سوریه می‌باشند.

هویت سه مرد و یک زن که در این رخداد جان باخته اند، هنوز مشخص نشده است.

پس از سقوط حکومت معمر قذافی در سال ۲۰۱۱، هرج و مرج در لیبیا حاکم شد. این کشور از آن زمان به بعد، به خاستگاه و گذرگاه عمده پناهجویانی مبدل شده است که قصد دارند به کشورهای عضو اتحادیه اروپا بروند.

بیشتر بخوانید:پناهجویان در پی واژگون شدن قایقشان در جزایر قناری مفقود شدند

بسیاری کسانی که با استفاده از قایق‌های غیرمعیاری به سوی ایتالیا می‌روند، در این مسیر جان باخته اند. فاصله میان سواحل لیبیا با ایتالیا حدود سه صد کیلومتر است. بحیره مدیترانه که این دو ساحل را به هم وصل می‌کند، به یکی از مرگبارترین مسیرهای های مهاجرت در جهان تبدیل شده است.

هزاران مهاجر و پناهجو در لیبیا گیر مانده اند و با خشونت های مضاعف روبرو هستند. یافته های سازمان ملل متحد نشان می‌دهند که از آغاز سال جاری تا به حال، بیش از ۶۳۰۰ مهاجر در این مسیر رهگیری شده و به لیبیا پس فرستاده شده اند. سازمان ملل متحد همچنان می‌گوید که دست کم ۱۲۹ نفر در جریان تلاش برای عبور از مدیترانه جان باخته و حدود ۴۶۰ تن دیگر ناپدید شده اند.

 

در همین زمینه