حصار مرزی بین ترکیه و یونان در نزدیکی رودخانه ایوروس قرار دارد
حصار مرزی بین ترکیه و یونان در نزدیکی رودخانه ایوروس قرار دارد

حکومت یونان می خواهد مرز با ترکیه را که در شمال شرق این کشور قرار دارد، کاملا در برابر مهاجران مسدود کند و به این خاطر حصار مرزی کنونی را ۸۰ کیلومتر دیگر گسترش می دهد.

نوتیس میتاراکیس، وزیر مهاجرت یونان روز یکشنبه به فرستنده تلویزیونی «اسکای» گفت، باید ۸۰ کیلومتر دیگر به حصار مرزی کنونی که فعلا ۳۵ کیلومتر است، افزوده شود. اینگونه از ورود به مناطقی جلوگیری می شود که مهاجران پای پیاده از آن جا عبور می کنند.

 پس زمینه این تصمیم روابط پرتنش کنونی بین آتن و انقره است. هر دو کشور عضو ناتو بر سر گاز، قلمرو و بسیاری مسائل دیگر با یکدیگر اختلاف دارند.

بیشتر بخوانید: یونان از ورود ۱۵۰ مهاجر دیگر از ترکیه به این کشور جلوگیری کرد

اخیرا رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه اعلام کرده بود که کوریاکوس میتسوتاکیس، نخست وزیر یونان دیگر برای او وجود ندارد و به این ترتیب روند مذاکرات را قطع کرده بود.

اکنون آتن از این هراس دارد که اردوغان یک بار دیگر از مهاجران به عنوان ابزار فشار استفاده کند. مانند سال ۲۰۲۰، در آن زمان رئیس جمهور ترکیه اعلام کرد که مرز با یونان در رودخانه ایوروس باز است و در پی این گفته های او هزاران تن به سوی آن منطقه به راه افتاده بودند.

بیشتر بخوانید: دو مهاجر افغان بر اثر اصابت گلوله در مرز ترکیه زخمی شدند

موارد عبور غیرقانونی از مرز اخیرا شدیدا افزایش یافته بود. تاکیس تئودوریکاکوس، وزیر محافظت از شهروندان روز یکشنبه (۲۹ می ۲۰۲۲) به فرستنده تلویزیونی «اسکای» گفت، از آغاز سال تا به حال از حدود ۴۰ هزار مورد ورود غیر قانونی جلوگیری شده است. 

 

در همین زمینه