پولیس اروپا (یوروپول)
پولیس اروپا (یوروپول)

پولیس اروپا (یوروپول) از بازداشت ۸ سرگروه مهم قاچاق انسان و متلاشی کردن یک شبکه بزرگ مخفی آنان خبر می‌دهد. این گروه متهم است که حدود ۱۰ هزار نفر را به اتحادیه اروپا انتقال داده که بیشتر افغان‌ها، پاکستانی‌ها و سوریایی‌ها بوده اند.

آژانس پولیس اتحادیه اروپا (یوروپول) می گوید با راه اندازی چندین عملیات توانسته یک باند مهم قاچاق انسان را در برخی از کشورهای این اتحادیه شناسایی و دستگیر کند. در جریان عملیات این آژانس، یک شبکه بزرگ و مخفی قاچاقبران انسان نیز متلاشی شده است.

به گفته یوروپول، واحد عملیات های ویژه این آژانس به رهبری آلمان و اشتراک کشورهای اتریش، مجارستان، رومانیا، صربستان و هالند توانسته ۱۲۶ هم دست این شبکه را هم بازداشت کنند. شمار بیشتر این افراد در اتریش دستگیر شده اند.

بیشتر بخوانید:تحقیق علیه شبکه ای که با پاسپورت خدمت ترکیه انسان ها را به آلمان قاچاق می کرد

یوروپول که عملیات ماه اگست سال گذشته را هم آهنگ کرده، "سرگروه قاچاق مهاجران" را "بسیار خطرناک" توصیف نموده است.

در بخشی از اعلامیه آژانس پولیس اتحادیه اروپا که مقر آن در شهر دنهاگ است، تصریح شده "تحقیقات نشان دادند که این گروه، زمینه قاچاق حداقل ۱۰ هزار مهاجر را که عمدتاً شهروندان افغانستان، پاکستان و سوریه بودند، به اتحادیه اروپا فراهم کرده است."

یوروپول افزوده ماموران موظف در این عملیات، سال گذشته ۹۱۶ "مورد قاچاق" را کشف، ۱۵۱ خانه را بازرسی و حدود یک میلیون یورو دارایی را نیز ظبط نمودند.

گفته می شود که قاچاقبران برای انتقال مهاجران از ترکیه به غرب بالکان و سپس رومانیا، مجارستان، اتریش، آلمان و هالند از لاری ها و واگون های باربری و موترهای شخصی استفاده می کرده اند.

آژانس پولیس اتحادیه اروپا علاوه کرد که این گروه مظنون از هر نفر، از چهار هزار تا ۱۰ هزار یورو می گرفتند تا آنان را به کشورهای مختلف اتحادیه اروپا، آن هم "در شرایط بسیار بد و اغلب مرگبار" انتقال بدهند.

مرتبط:پولیس اتریش یک باند بین المللی قاچاقبران را متلاشی کرد

قاچاقبران "برای متقاعد کردن اقارب مهاجران برای ایمن بودن سفر آنان "فعالیت های خود را در رسانه های اجتماعی تبلیغ می کردند". گفته شده که آنان اغلب با نشر ویدیوهای کوتاه، خدمات قاچاق ظاهراً امن خود را بازتاب می دادند.

گفته می شود که این شبکه، پرداخت پول را بیشتر از طریق سیستم مالی غیررسمی حواله انجام می داد. در این شیوه، پول به گونه فزیکی داده می شود و ردیابی آن نسبت به انتقال های بانکی دشوار است.

با این همه، پولیس فدرال آلمان گفته است که آنان در تلاش اند که شش فرد مظنون دیگر را نیز دستگیر کنند.

 

در همین زمینه