کمتر از یک ماه است که حدود ۸۰ مهاجر در یک اردوگاه غیررسمی واقع در شمال شرق پاریس، نزدیک به پورت دو پانتن، خیمه زده اند. عکس: مهاجرنیوز
کمتر از یک ماه است که حدود ۸۰ مهاجر در یک اردوگاه غیررسمی واقع در شمال شرق پاریس، نزدیک به پورت دو پانتن، خیمه زده اند. عکس: مهاجرنیوز

حدود ۸۰ پناهجو که اکثراً مهاجران افغان هستند، بار دیگر در زیر آسمان سبز در حومه شرقی پاریس خیمه زده اند تا برای شب سرپناهی پیدا کنند. افغان های کنار جاده که به امکانات اولیه دسترسی ندارند می گویند صدای موترها خواب آنها را مختل کرده است.

کمتر از یک ماه می شود که این مهاجران نه چندان دور از پورت دو پانتن، در شمال شرق پاریس، در خیابان به سر می برند. تا هنوز هیچ کمکی به آنها صورت نگرفته است. آنها در زیر خیمه زندگی می کنند و هیچ دسترسی به نیاز های بهداشتی و اولیه ندارند.

در میان این۸۰ مهاجر آواره، افغان ها نیز حضور دارند. آنها منتظرند تا پلیس بیاید و آنها را برای سرپناه به مناطق دیگر بفرستد.

برخی از افغان های مهاجر در این اردوگاه که سال هاست در فرانسه و دیگر کشورهای اروپایی بدون سرپناه زندگی می کنند، می گویند که گاهی زیر یک پل و گاهی زیر پل دیگری زندگی رقت باری دارند و با دید انسانیت به آنها نگاه نمی شود.

بسیاری از آنها قبل از ایجاد این اردوگاه، در جایی دیگری در شرق پاریس در اردوگاه "شوال نواغ" خیمه زده بودند که بعداً توسط پلیس تخلیه شد.

«سر و صداها خواب را از ما گرفته است»

شفیق الله محمدی، باشنده ولایت هرات افغانستان، از چند هفته به این سو در این اردوگاه خیمه زده است. این مهاجر جوان که ۲۷ سال دارد، می گوید: «سر و صدا های موتر ها خواب را از ما گرفته است.»

شفیق الله که در این اردوگاه با افغان های دیگر صحبت می کرد به مهاجر نیوز گفت: «ما تا ساعت دو نیم شب بیدار هستیم چون صدای موتر ها نمی گذارد بخوابیم. بعد از ساعت دو شب که ترافیک جاده کم شد، به خواب می رویم.»

در همین مورد: تخلیه یک اردوگاه مهاجران در شمال پاریس

حدود یک ماه پیش، شفیق الله محمدی با دیگر افغان ها در اردوگاه "شوال نواغ" در شرق پاریس زیر خیمه زندگی می کردند. این اردوگاه در۱۱ می توسط پلیس تخلیه شد و حدود ۵۰۰ تن از ساکنان آن تخلیه شدند و به سرپناه اضطراری انتقال داده شدند، اما شفیق با ۳۵ افغان دیگر اخراج شدند.


شفیق الله محمدی مهاجر افغان در پاریس سرپناه ندارد و در زیر خیمه زندگی می کند. ۷ جون ۲۰۲۲ عکس: مهاجرنیوز
شفیق الله محمدی مهاجر افغان در پاریس سرپناه ندارد و در زیر خیمه زندگی می کند. ۷ جون ۲۰۲۲ عکس: مهاجرنیوز


شفیق محمدی چهار سال است که بدون سرپناه و کمک دولت در فرانسه زندگی می کند. به گفته او، با مهاجران به عنوان یک انسان رفتار نمی شود. وی از پروسه پناهندگی و کمک های دولتی محروم شده است زیرا پرونده اش در پروسه "دوبلین" بوده و قبلاً در سویدن درخواست پناهندگی داده بود.

بر اساس مقررات دوبلین، پرونده پناهجویان بستگی به کشور اروپایی دارد که برای اولین بار در آنجا درخواست پناهندگی داده است. این گونه پناهجویان تا شش ماه نمی توانند در فرانسه درخواست پناهندگی دهند و در این مدت از کمک دولت محروم می شوند.

طالب حسین، باشنده ولایت غزنی، اخیراً همراه با دو افغان دیگر به این اردوگاه رسیده و خیمه زده اند. او می گوید که در دو سال گذشته در فرانسه بدون سرپناه و کمک دولت زندگی می کند. وی گفت: «من هیچ مدرکی ندارم و سرنوشتم معلوم نیست.»

اردوگاه مهاجران در منطقه پانتن پاریس: «هیچکس به خواسته های ما گوش نمی دهد.»

این مهاجر۴۱ ساله می گوید: «گاهی اوقات شب را در یک مکان دیگر می گذرانم. زانوهایم به دلیل سردی هوا درد می کند و نمی توانم به راحتی راه بروم.»

طالب حسین نیز مانند شفیق از سویدن به فرانسه آمده است. پرونده او در روند دوبلین قرار گرفت. طالب حسین می گوید که دولت به او خانه نمی دهد زیرا او از خانه دولتی اخراج شده است. او گفت: «من خانه دولتی را ترک کردم زیرا پلیس می خواست مرا به سویدن بازگرداند.»

دلیل دیگری که به او خانه داده نمی شود این است که پرونده او در پروسه دوبلین قرار دارد. وی گفت: «دوبلین جرم نیست و من هیچ جرمی مرتکب نشده ام، پس چرا مرا از خانه بیرون می کنند.»

در این میان، مهاجرانی دیگری نیز هستند که سرنوشت شان معلوم نیست. آنها از کشورهای افریقایی، مراکش و اریتریا هستند که شب را در زیر خیمه ها سپری می کنند.


نزدیک به یک ماه می شود که مهاجران در زیر خیمه در این اردوگاه، نزدیک به پروت دو پانتن پاریس زندگی می کنند. ۷ جون ۲۰۲۲. عکس: مهاجرنیوز
نزدیک به یک ماه می شود که مهاجران در زیر خیمه در این اردوگاه، نزدیک به پروت دو پانتن پاریس زندگی می کنند. ۷ جون ۲۰۲۲. عکس: مهاجرنیوز


نیکولا لورو، رئیس سازمان "پانتن سولیدر" که در محل حضور دارد و به مهاجران پتو، خیمه و سایر تجهیزات کمک می کند، می گوید: «هر روز پلیس می آید و افراد را شمارش می کند، اما هنوز خبری از محلی برای انتقال آنها از اینجا نیست.»

رفتار دوگانه میان مهاجران اوکراینی و سایر مهاجران دیگر

یک پدر مراکشی با همسر و سه فرزندش در اردوگاه در کنار افغان ها زندگی پر دردسری را سپری می کند. این مهاجر ۴۶ ساله که سه سال پیش با خانواده اش از مراکش به فرانسه آمده است، می گوید که ماه هاست شب را در پیاده روها و پارک ها می گذرانند.

دختر کوچک این خانواده که زبان فرانسه را روان صحبت می کند و به مکتب می رود، می گوید «که چرا دولت با ما این گونه رفتار می کند. به ما مدارک و سرپناه نمی دهد.»

او از رفتار دوگانه دولت فرانسه با مهاجران مراکشی و اوکراینی گلایه می کند و می گوید: «به ما گفته شد که هتل را ترک کنیم زیرا پناهجویان اوکراینی به اینجا می آیند. دولت فقط به اوکراینی ها سرپناه می دهد و به ما مراکشی ها اسناد و سرپناه نمی دهد.»

 

در همین زمینه