مهاجران افغان در پارک ویکتوریا در شهر آتن یونان. عکس/مهاجرنیوز: کریمی، جواد، الکوزی
مهاجران افغان در پارک ویکتوریا در شهر آتن یونان. عکس/مهاجرنیوز: کریمی، جواد، الکوزی

شماری از پناهجویان افغان در آتن پایتخت یونان می گویند که شب و روزشان را به سختی سپری می کنند. وضعیت آنها نگران کننده توصیف می شود. شماری از آنها می گویند که از دیگر کشورهای اروپایی به یونان برگشت داده شده اند.

پارک ویکتوریا در آتن پایتخت یونان برای شمار زیادی از پناهجویان افغان محلی برای ساعت تیری و تفریح نه بلکه سرپناهی برای گذران روز و شب شان است.

فرزانه یکی از هزاران پناهجوی افغان است که چهار سال پیش همراه با همسر و دو فرزندش موفق شد خود را به یونان برساند. اما هنوز حیران و سرگردانند و شب و روزشان را در پارک ویکتوریای آتن و در دیگر مکان ها در فضای باز سپری می کنند.

آنها این چهار سال را تنها در یونان نبودند، بلکه تلاش کردند خود را به دیگر کشورهای عضو اتحادیه اروپا برسانند. فرزانه می گوید: «وقتی از یونان آیدی پاس گرفتیم، راهی سویس شدیم. ده ماه در سویس بودیم، اما برگشت خوردیم و ما را به یونان برگشت دادند.» فرزانه حالا ده روز است که با خانواده اش در پارک ویکتوریا به سر می برد. این زن جوان افغان می گوید که «چون در اینجا کار نبود و خانه هم نمی دادند به سویس رفتیم،... اینجا جای ماندن نیست.»

افغان ها با تحمل سختی هایی زیادی راه خطرناک دریایی را پشت سر می گذرانند تا خود را به یونان و از آنجا به دیگر کشورهای اروپایی برسانند. اما بسیاری آنها سال ها در یونان می مانند. پارک ویکتوریا حالا محلی برای دید و بازدید افغان ها تبدیل شده است. مردمانی که به این پارک آمده اند شادی و لبخند در چهره هایشان دیده نمی شود. آنها خسته و مایوس به نظر می رسند.


یک بانوی ۶۴ ساله افغان که برای دیدار با دیگر افغان‌ها به پارک ویکتوریا آمده، می گوید که او و شوهر ۶۶ ساله اش دو سال در کمپ موریا بوده اند. کمپ موریا بزرگترین اردوگاه مهاجران در سطح اتحادیه اروپا دانسته می شد که حدود ۱۳ هزار پناهجو در آن به سر می بردند. در این کمپ در ماه سپتمبر ۲۰۲۰ میلادی یک آتش سوزی بزرگ رخ داد که در نتیجه این کمپ تقریبا به طور کامل از بین رفت.

 این بانوی افغان می گوید که بعد از آتش سوزی در کمپ موریا ۱۵ روز را در سرک ها و در پارک ویکتوریا حیران و سرگردان بوده اند. تا اینکه به سختی توانستند از یونان اسناد موسوم به آیدی پاس را به دست بیاورند. آنها فکر می کردند می توانند با دو فرزندانشان که در سویدن بودند ملحق شوند و تصمیم گرفتند به سویدن بروند. اما سرنوشت آنها را دوباره به یونان کشاند.

این بانوی افغان به خبرنگار دویچه وله در پارک ویکتوریا گفت: «ما از سویدن دیپورت شدیم، وکیل هم گرفتیم، کاری کرده نتوانست. سه و نیم ماه در خانه فرزندانم به طور سیاه زندگی کردیم، تا اینکه یک روز صبح پولیس آمد و ما را از خانه برد و سه نیم ماه را در یک کمپ سر بسته نگاه کرد و بعدا با هواپیما ما را به یونان پس فرستاد.» این زن می گوید که حالا با مشکلات زیادی دست و پنجه نرم می کنند و آرزو دارد روزی با فرزندانش یکجا شود.

این گزارش را دویچه وله دری از برنامه زنده مهاجرنیوز از آتن تهیه کرده است.

 

در همین زمینه