۳۴ مهاجر که به تاریخ ۶ ماه می سال ۲۰۲۲ توسط یک کشتی کانتینری نجات داده شدند، دو روز بعد به کشتی "سی آی ۴" انتقال داده شدند. عکس: سازمان سی آی
۳۴ مهاجر که به تاریخ ۶ ماه می سال ۲۰۲۲ توسط یک کشتی کانتینری نجات داده شدند، دو روز بعد به کشتی "سی آی ۴" انتقال داده شدند. عکس: سازمان سی آی

پرسنل کشتی آلمانی "سی آی۴" در عملیاتی که روز چهارشنبه در بخش مرکزی بحیره مدیترانه انجام شد، ۷۶ مهاجر را نجات داد. آن ها مجموعا در جریان چهار عملیات در بحیره مدیترانه، حدود ۵۰۰ مهاجر را که به خطر غرق شدن مواجه بودند، نجات دادند.

به گزارش سازمان "سی آی" در سه ماموریتی که قبل از آن انجام شده بود، تیم کشتی نجات بیش از ۳۵۰ مرد، زن و کودک را به محل امنی انتقال داد. در روز دوشنبه ۶۳ آواره و مهاجر دیگر نجات داده شده بودند.

سازمان سی آی که در شهر رگنسبورگ آلمان مستقر است روز پنجشنبه اعلام کرد، این کشتی یک شب قبل از آن به یک تماس تیلفونی اضطراری واکنش نشان داده بود. به گفته آن ها ده ها تن در یک قایق بادی نشسته بود که آب به داخل آن رخنه کرده بود.

گوردون ایسلر از سازمان سی آی گفت که کشتی آن ها در زمان تماس تیلفونی اضطراری کمتر از سه ساعت با قایق مهاجران فاصله داشته و این قایق در طول شب به موقع پیدا شده است و این "شانس بزرگی" بوده است.

بیشتر بخوانید: نجات ۸۵ مهاجر از آب های مدیترانه

به گفته سازمان سی آی، بسیاری از افرادی که در جریان شب نجات داده شدند، دچار سوختگی با مواد کیمیایی هستند. این سازمان امدادگر در ادامه گفت: «وقتی که درقایق های بادی مواد سوخت جاری شده با آب بحر مخلوط شود، یک ترکیب کیمیایی ایجاد می شود که پوست را شدیدا می سوزاند.»

حالا شمار پناهجویانی که در کشتی سی آی ۴ به سر می برند مجموعا به ۴۹۲ تن رسیده است. قبل از آن در چند عملیات دیگر شماری از مهاجران و آوارگان نجات داده شده بودند.

حالا کشتی سی آی ۴ در انتظار دریافت اجازه برای ورود به یک بندر امن در ایتالیا یا مالتا است تا بتواند نجات یافتگان را آن جا پیاده کند. اغلب چند روز طول می کشد تا نهادهای دولتی چنین اجازه ای را صادر کنند.

بیشتر بخوانید: مهاجران نجات داده شده از بحیره مدیترانه به لامپدوسا انتقال داده شدند

بحیره مدیترانه جزو خطرناک ترین مسیرهای فرار در دنیا است. بسیاری از پناهجویان این سفر خطرناک را از لیبیا آغاز می کنند. در این کشور آوارگان و مهاجران را خطر شکنجه و نقض موارد دیگر حقوق بشر تهدید می کند.

به گزارش سازمان بین المللی مهاجرت، از آغاز سال روان تا به حال ۸۱۸ تن در سفر خطرناک جانشان را از دست داده و یا ناپدید شده اند. اما ارقام واقعی احتمالا بسیار بیشتر از این است.

 

 

در همین زمینه