اردوگاه مهاجران در پورت دو پانتن در حومه شرقی پاریس، ۱۷ جون ۲۰۲۲.عکس: مهاجرنیوز
اردوگاه مهاجران در پورت دو پانتن در حومه شرقی پاریس، ۱۷ جون ۲۰۲۲.عکس: مهاجرنیوز

موج گرمای جدید در فرانسه افغان‌ها را نگران کرده و وضعیت زندگی آنها در زیر خیمه دشوار تر از قبل شده است. این در حالی است که دمای هوای پاریس در روز جمعه به ۳۴ درجه سانتیگراد افزایش یافته است.

بیش از یک ماه است که حدود ۹۰ پناهجو در زیر خیمه و زمین خشک در منطقه "پورت دو پانتن" در حومه شرقی پاریس، شب ها را در بی سرپناهی و روز ها را زیر نور سوزان آفتاب می گذرانند. این اردوگاه کنار جاده عمدتاً محل سکونت جوانان افغان است.

موج گرمای جدید در چند روز گذشته در فرانسه، زندگی این پناهجویان را دشوار تر کرده است. گرمای سوزان و خیمه های پلاستیکی باعث شده است که برخی از این جوانان افغان دچار مشکلات صحی شوند.

در اینجا جمعی از افغان ها در گرمای سوزان خیمه های خود را ترک کردند و زیر سایه درختان گرد آمدند. در اردوگاه حمام یا امکانات دیگری وجود ندارد و برای دوش گرفتن باید چند کیلومتر را طی کنند تا جایی برای شستن پیدا نمایند.

هوای گرم مانند بخاری

متین مهاجر ۲۲ ساله افغان حدود یک ماه پیش وارد فرانسه شده و چند روزی است که در پاریس به دنبال پناهندگی است. وی گفت که از گرمای طاقت فرسا در این اردوگاه، مریض شده و به دلیل گرما و آفتاب داغ در طول روز نمی تواند بیرون برود.


در شرق پاریس، ده ها مهاجر افغان در زیر خیمه زندگی می کنند، ۱۷جون ۲۰۲۲. عکس: مهاجرنیوز
در شرق پاریس، ده ها مهاجر افغان در زیر خیمه زندگی می کنند، ۱۷جون ۲۰۲۲. عکس: مهاجرنیوز


این جوان افغان که زیر سایه درخت ایستاده است به مهاجرنیوز گفت: «خیمه های ما پلاستیکی است و هوای داخل آن چنان گرم است مانند آنکه بخاری روشن باشد.»

به جز چند نل آب و یک تشناب سیار، دیگر هیچ گونه امکاناتی در اردوگاه فراهم نبود.

متین که درجه حرارت بدنش بالا رفته و بدنش درد می کند می گوید، هیچکس از او سوال نمی کند. او می گوید برای فرار از گرما، صبح وقت از خیمه بیرون می شود و چندین کیلومتر را در مترو طی می کند تا حمامی و یا جایی برای شستن پیدا کند.

«موش ها ما را به خواب نمی گذارد»

گرما در این اردوگاه، تنها مشکلی نیست که گریبانگیر این مهاجران افغان ها شده است، بلکه صدای موترها و موش ها در خیمه ها نیز خواب را آنها را بر هم زده است.

ویس که از ولایت ننگرهار به فرانسه آمده و ۱۵ روز است که در این اردوگاه زندگی می کند، می گوید که بدنش از گرما عرق کرده است. او نگران است که تمام تابستان را در گرمای سوزان زیر خیمه سپری کند.

ویس گفت: «آنقدر گرمی زیاد است که آدم را می کشد. جای خوبی برای نشستن نداریم. شب‌هنگام، موش ها در خیمه می آیند، روی سینه‌مان می‌خزند و نمی‌گذارند بخوابیم.»

محب الله، مهاجر ۲۵ ساله افغان که ساکن این اردوگاه است، پس از ورود طالبان، از قندهار تا پاریس قاچاقی آمده است. وی امیدوار است که در آینده، دولت برای او سرپناهی فراهم کند. محب الله از مقامات می خواهد که برای او سرپناهی را فراهم کنند.

تنها مهاجران افغان نیستند که روی زمین خشک با دمای بالا در پاریس خیمه زده اند. مهاجراندیگر از مراکش، اریتریا و تعدادی دیگر از کشورهای آفریقایی نیز شب ها را زیر خیمه می گذرانند و روز ها را در گرمای سوزان سپری می کنند تا پلیس از راه برسد و آنها را برای سرپناه به جاهای دیگر انتقال دهد.

سازمان های حمایت از مهاجران به شدت نگران این وضعیت هستند و از دولت فرانسه می خواهند که به این پناهجویان بی خانمان سرپناه بدهد.

 

در همین زمینه