نجات مهاجران در مانش، اپریل ۲۰۲۲.  عکس: Twiter @Premar
نجات مهاجران در مانش، اپریل ۲۰۲۲. عکس: Twiter @Premar

بربنیاد اطلاعات نهادهای فرانسوی میزان عبور غیرقانونی مهاجران از کانال مانش با هدف رسیدن به بریتانیا در سه ماه نخست سال ۲۰۲۲ به ٦٨ درصد افزایش یافته است.

بر اساس گزارش ها، در سه ماهه اول سال ٢٠٢٢، تلاش‌ها برای عبور از فرانسه به بریتانیا در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته، ٦٨ درصد افزایش یافته است. این ارقام در واقع، نشان دهنده شکست سیاست مهاجرت در مرز فرانسه و انگلستان است.

وزارت داخله فرانسه در پاریس روز دوشنبه اعلام کرد، بین ۱ جنوری و ۱۳ جون ۲۰ هزار و ۱۳۲ تن سعی کرده اند از طریق کانال مانش وارد بریتانیا شوند. این به معنای افزایش ۸۶ درصدی در مقایسه با همین دوره زمانی در سال گذشته است.

نهادهای فرانسوی ۷۷۷ مورد تلاش برای عبور از کانال مانش در قایق های کوچک را ثبت کرده اند. معمولا برای فرار، از قایق های بادی استفاده می شود که در سواحل فرانسه پمپ می شده و سپس روانه کانال مانش می شوند.

بر اساس گزارش مقامات فرانسوی، در سال ۲۰۲۱ از سواحل کاله و دانکرک در حدود ۵۲ هزار تن سعی کردند از طریق کانال مانش به بریتانیا بیایند.از میان آنها ۲۸ هزار تن موفق به عبور شدند.

بیشتر بخوانید: عبور از کانال مانش: «تلاش می‌کردیم با کفش‌های خود آب کشتی را خالی کنیم تا غرق نشویم»

وزارت داخله فرانسه اعلام کرد، میزان تلاش های ناموفق عبور از مرز به شدت افزایش یافته است. به این ترتیب ۶۱.۴ درصد از موارد تلاش برای عبور توسط نیروهای امنیتی فرانسه متوقف شده است که این به معنای افزایش ۴.۲ درصدی در مقایسه با سال گذشته است.

از آغاز سال تا به حال ۱۰ هزار و ۹۰ تن بازداشت شده اند که این به معنای افزایش ۶۵ درصدی تعداد آن ها است.

بیشتر بخوانید: سه قاچاقبر به دلیل کمک به عبور مهاجران از کانال مانش محکوم شدند

در پایان جنوری، یک جوان مهاجر سودانی هنگام تلاش برای عبور از کانال مانش جان خود را از دست داد. در سال ۲۰۲۱، طبق اعلام پرفکتور دریای مانش و شمال فرانسه، ٣٠ تن در تلاش عبور از مانش جان خود را از دست دادند و چهار تن دیگر در آب ناپدید شدند.

از سوی دیگر، حکومت بریتانیا در زمینه مهاجرت سیاست سختگیرانه ای را تعقیب می کند. هفته گذشته قرار بود، نخستین گروه پناهجویانی که به بریتانیا آمده بودند، به رواندا اخراج شوند.

به این منظور لندن یک معاهده با حکومت رواندا در کیگالی به امضا رسانده بود. قرار بود که مهاجران در برابر پول به رواندا در شرق افریقا انتقال داده شوند. هدف از این معاهده این بود که مهاجران دیگر از طریق کانال مانش سعی نکنند به بریتانیای کبیر بیایند.

پرواز یک هواپیمای چارتر به سوی کیگالی در سه شنبه گذشته در آخرین لحظه پس از صدور حکم دیوان عالی اروپا برای حقوق بشر متوقف شد.


 

 

در همین زمینه